Ankieta

Pielgrzymki i miejsca święte

Aktywność pielgrzymkowa skierowana jest do osób realizujących cele kulturalno-poznawcze inspirowane przez religię oraz uczestniczący w wydarzeniach religijnych i odbywających pielgrzymki, zwiedzających obiekty kultu.

Opis

Aktywność pielgrzymkowa – szukający przeżyć duchowych i pielgrzymujący.

Liczne grupy turystów podróżują po Polsce, by zyskać interesujące duchowe przeżycia. Miejsca, do których podążają są dla nich ważne nie tylko z przyczyn historycznych czy architektonicznych, ale przede wszystkim ze względu na doświadczenia jakie niosą za sobą. Miejsca te związane najczęściej są z religią – są to wszystkie miejsca kultu oraz te pamiętające ważne wydarzenia, miejsca związane z życiem świętych i ich naukami, a także te gdzie miały miejsce cudowne zdarzenia.

Czasem zdarzają się także pielgrzymki duchowe do miejsc związanych z wielkimi ludźmi, którzy swym życiem lub dziełami wpłynęli znacząco na nas samych. Pielgrzymka to często podróż piesza związana z poświęceniem swego wysiłku pewnej idei, ale i czasem podróż symboliczna mająca miejsce tylko w naszym umyśle.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na mapie wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii Zabytki i kultura:

 • Miejsca historyczne,
  • Cmentarze, mauzolea,
 • Obiekty sakralne,
  • Kościoły,
  • Cerkwie,
  • Meczety,
  • Synagogi,
  • Kapliczki i krzyże przydrożne,
  • Klasztory, zakony,
  • Inne miejsca kultu.

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Wycieczki, szlaki, Zabytki i kultura (pozostałe obiekty), Noclegi i gastronomia. Korzystając z tych informacji zaplanujemy naszą wycieczkę przez tereny atrakcyjne pod względem kulturowym, a także bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Wirtualny spacer w 3D

Jasna Góra

Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.

Główną atrakcją sakralną województwa śląskiego jest klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze. Jasna Góra odwiedzana jest przez cały rok przez rzesze pielgrzymów, którzy przybywają tu, aby powierzyć swoje intencje przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Dużą popularnością wśród pielgrzymów cieszy się także sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. Odbywające się dwa razy do roku pilegrzymki do Piekar: pod koniec maja mężczyzn, zaś 15 sierpnia kobiet, są idealnym połączeniem religijności i folkloru. Pielgrzymi ubrani są bowiem często w stroje ludowe, zaś całe uroczystości mają niezmienny od lat charakter.

Warte zobaczenia są także drewniane kościoły zaliczone do Szlaku Architektury Drewnianej. Na Śląsku zachowało się około 70 drewnianych świątyń. Są wśród nich m.in. kościół św. Barbary w Bielsko-Białej, kościół św. Anny w Ustroniu, kościół św. Trójcy w Koszęcinie, kościół św. Michała Archanioła w Katowicach, kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Łodygowicach.Kontakt

Fundacja Informatyki i Zarządzania
93-491 Łódź, ul. Władysława Reymonta 5

tel. (42) 201 13 00
faks (42) 683 04 23, (42) 201 13 03
e-mail: sekretariat@fiiz.pl
www.fiiz.pl

fiiz.jpg