Ankieta

Wirtualne spacery 3D

Witamy w dziale portalu, w którym znajdują się multimedialne spacery 3D po ciekawych obiektach w woj. śląskim. Poszczególne panoramy mogą być inspiracją do odwiedzenia prezentowanego miejsca.

Opis

Fontanna jest wykonana jako postać sikającego diabełka. Fontanna z sikającym diabełkiem umieszczona jest we wnęce muru oporowego Zamku Sułkowskich od strony ul. Zamkowej.Kościół św. Barbary jest typowym przykładem drewnianych kościołów wiejskich o konstrukcji zrębowo-słupowej, w stylu śląsko-małopolskim, który dominował wówczas w budownictwie sakralnym w tym regionie.
Bielsko-Biała – Fontanna DiabełekBielsko-Biała – Kościół Św. Barbary
Od 2007 r. na placu znajduje się kiosk informacyjny Systemu informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego, a od 2009 r. punkt darmowego dostępu do internetu (hotspot).Powstał w połowie XIX wieku i z czasem, na skutek położenia na skrzyżowaniu głównych ciągów komunikacyjnych, stał się centralnym placem miasta, zastępując rynek staromiejski.
Bielsko-Biała – Park RatuszowyBielsko-Biała – plac Bolesława Chrobrego
Jego kształt nie zmienił się od czasów lokacji miasta w XII wieku, zabudowa zaś pochodzi głównie z XVII-XVIII wieku. Od 1953 r. układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków.Szczyt w Beskidzie Śląskim, wznoszący się tuż na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej.
Bielsko-Biała – Stary RynekBielsko-Biała – Szyndzielnia
Gmach Teatru Polskiego został wzniesiony w latach 1889–1890 według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera w stylu eklektycznym z przewagą neoklasycyzmu i neobaroku.Wapienica leży w zachodniej części Bielska-Białej, na zachód od rzeki Wapienicy.
Bielsko-Biała – Teatr PolskiBielsko-Biała – Wapienica
Sanktuarium św. Walentego, zwane przez mieszkańców Bierunia „Walencinkiem” jest kościołem drewnianym o konstrukcji wieńcowej, należy do parafii św. Bartłomieja w Bieruniu. Posiada on wszystkie cechy charakterystyczne dla górnośląskiej drewnianej architektury kościelnej.Nazwa miejscowości wywodzi się od polskich zwrotów „brać, pobierać” i wiąże się z poborami podatkowymi.
Bieruń – Sanktuarium św. WalentegoBieruń – Rynek
Skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha.Góra Zamkowa w Cieszynie (zwana też Wzgórzem Zamkowym, 298 m n.p.m.). Na wzgórzu znajduje się szereg zabytkowych budowli (w tym XI-wieczna rotunda) oraz romantyczny park z wieloma pomnikami przyrody.
Chorzów – Górnoląski Park EtnograficznyCieszyn – Góra Zamkowa
W południe z wieży ratusza rozlega się hejnał skomponowany z okazji 1150-lecia legendarnego założenia Cieszyna, na melodię beskidzkiej piosenki „Helo...Helo...Helenko...jakus Ci sie pasie?Wielka Czantoria 995 m n.p.m. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry.
Cieszyn – RynekKolej linowa „Czantoria”
Rynek w Gliwicach ma kwadratowy kształt, a z każdego rogu odchodzą dwie uliczki. Kształt rynku oraz uliczki gliwickiej Starówki został ukształtowany w okresie lokacji miasta w średniowieczu. Na środku rynku znajduje się ratusz, a w zachodniej części fontanna z Neptunem.Hala Skrzyczeńska położona jest na wysokości ok. 1 000 m n.p.m. hala w Beskidzie Śląskim, w granicach administracyjnych Szczyrku.
Gliwice – RynekHala Skrzyczeńska
Góra Żar (761 m). Na szczyt góry można wjechać koleją linowo-terenową o długości 1300 m, należącą do Polskich Kolei Linowych S.A. W okresie zimowym działają dwa wyciągi i trasy narciarskie wzdłuż nich.Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Istebnej, w przysiółku Kubalonka. Należy do dekanatu Istebna diecezji bielsko-żywieckiej.
Kolej linowa „Góra Żar”Istebna - Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce.Obszar gdzie stykają się granice trzech państw jest w Polsce sześć. W najdalej na południe położonym przysiółku Jaworzynki - w Trzycatku, zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.
Jasna GóraJaworzynka - Trzycatek
Pod koniec lat 60. w tym miejscu wydobywano piasek. W 1968 zakończono kopanie piasku, a po kilku latach wyrobisko zalano wodą. Zalew w 1973 przekształcony został w bezodpływowe jezioro.Zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju.
Jezioro Chechło-NakłoJezioro Goczałkowickie
Zapora Tresna – zapora wodna wybudowana w latach 1960-1966 w Tresnej. Po jej powstaniu spiętrzeniu uległy wody Soły, tworząc tym samym Jezioro Żywieckie. Wybudowanie zapory doprowadziło do zalania m.in Zadziela i Starego Żywca oraz części Tresnej oraz Zarzecza.Nikiszowiec leży nieco na północ od Giszowca, we wschodniej części Katowic, przy granicy z Mysłowicami. Nazwę swą osiedle zawdzięcza zbudowanemu tutaj na początku XX wieku szybowi kopalnianemu „Nickischschacht” (dziś „Poniatowski”).
Jezioro Żywieckie - ZaporaKatowice – Nikiszowiec
Klimczok (1117 m n.p.m.). Przebiega przezeń granica administracyjna Bielska-Białej i stąd szczyt Klimczoka jest najwyższym punktem tego miasta. Przez szczyt biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską.Kompleks narciarski „Biały Krzyż” znajduje się w Szczyrku na malowniczo położonej Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.).
Schronisko na KlimczokuKompleks Narciarski „Biały Krzyż”
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.
Koszęcin. Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Muzeum w kompleksie pałacowo-parkowymKoszęcin. Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Kompleks pałacowo-parkowy
W centrum znajduje się rynek z fontanną i ratusz z 1870 roku. Od rynku promieniście wychodzą wąskie uliczki, wzdłuż których zlokalizowane są budynki głównie z XVIII i XIX wieku.Pod koniec lat 60. w tym miejscu wydobywano piasek. W 1968 zakończono kopanie piasku, a po kilku latach wyrobisko zalano wodą. Zalew w 1973 przekształcony został w bezodpływowe jezioro.
Mikołów – RynekNad wodą
Ochaby to niewielka miejscowość oddalona około 4 km od Skoczowa w kierunku Żor. Od kilku lat Ochaby stały się słynne za sprawą Parku Rozrywki Dream Park Ochaby, który jest obecnie główną atrakcją turystyczną miejscowości.Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach znany przede wszystkim jako Pałac Ballestremów. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły z 1393 roku znajduje się wzmianka, że w Pławniowicach znajdowała się warownia obsadzona przez polskie rycerstwo pod dowództwem Piotra Szafrańca herbu Starykoń.
Park Miniatur w OchabachPławniowice – Zespół pałacowo-parkowy
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku to reprezentacyjna budowla pseudo klasycystyczna z elementami neorenesansowymi. Pałac zbudował w 1856 roku Wincenty Krasiński, ojciec poety - Zygmunta Krasińskiego.Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach znany przede wszystkim jako Pałac Ballestremów. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły z 1393 roku znajduje się wzmianka, że w Pławniowicach znajdowała się warownia obsadzona przez polskie rycerstwo pod dowództwem Piotra Szafrańca herbu Starykoń.
Złoty Potok – Zespół pałacowo-parkowyPałace
Od 2007 r. na placu znajduje się kiosk informacyjny Systemu informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego, a od 2009 r. punkt darmowego dostępu do internetu (hotspot).Góra Birów (461 m n.p.m.) – wzniesienie znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca.
ParkiPodzamcze - Gród na Górze Birów
Na dziedzińcu w 1864 roku została wzniesiona figura przedstawiająca patrona myśliwych – św. Huberta z jeleniem. Rzeźba ta inspirowana była postacią księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI.Jest to zabytkowy park krajobrazowy w stylu angielskim o powierzchni 156 ha. Wraz z pałacem tworzy zespół pałacowo-parkowy.
Promnice – Zameczek MyśliwskiPszczyna – Park Zamkowy
Zabytkową zabudowę Rynku stanowią neorenesansowy Ratusz, przylegający do niego wspaniały kościół ewangelicki, budynek Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie – hodowla żubrów, udostępniana zwiedzającym. Położona jest w Pszczynie, na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej „Park Zwierzyniec”.
Pszczyna – RynekPszczyna – Pokazowa Zagroda Żubrów
Nazwa miejscowości pochodzi od polskiej nazwy piasku. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 r. we Wrocławiu wymienia wcześniejszą od niemieckiej nazwę „Pyskowice” podając jej znaczenie jako „Sandkrug”, czyli tłumacząc na język polski „Dzban piasku, piaskowa gospoda”.Nazwa miasta pochodziła najprawdopodobniej od słowiańskiego imienia - Racibor. Pochodziła ona od czasownika „rati” = orać i „bor” = bór, las.
Pyskowice – RynekRacibórz – Rynek
Nazwa miasta pochodziła najprawdopodobniej od słowiańskiego imienia - Racibor. Pochodziła ona od czasownika „rati” = orać i „bor” = bór, las.Równica – szczyt górski o wysokości 884,6 m n.p.m. Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927.
Racibórz – ZamekRównica
Zabytkowa stacja z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w Rudach przy ul. Szkolnej 2.Rudy – Teren przy klasztorze
Rudy – Skansen kolejkiRudy – Teren przy klasztorze
Rynek w Rybniku – wytyczony podczas lokacji miasta (XIII - XIV w.) na miejscu dawnego stawu. Aż do końca XVIII stulecia zabudowany domami drewnianymi, budynki murowane pojawiły się dopiero u schyłku XVIII w.Jego kształt nie zmienił się od czasów lokacji miasta w XII wieku, zabudowa zaś pochodzi głównie z XVII-XVIII wieku. Od 1953 r. układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków.
Rybnik – RynekRynki
Rzędkowice to miejsce jedyne w swoim rodzaju, gdzie przez kilkaset metrów mijamy mury skalne które oferują wspinanie na ponad 400 liniach.Skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha.
Skałki RzędkowickieSkanseny
Skoczów odznacza się układem urbanistycznym typowym dla miast lokowanych w średniowieczu, z czworobocznym Rynkiem w centrum i uliczkami odchodzącymi z jego naroży. Przy zachodniej pierzei placu wznosi się zabytkowy Ratusz.Jest poświęcony poległym partyzantom oraz więźniom obozu oświęcimskiego, więźniom zmarłym z wycieńczenia i bestialsko zamordowanym przez hitlerowców w okolicy Strumienia podczas tzw. marszu śmierci w 1944 r.
Skoczów – RynekStrumień – Park Miejski
Został on wybudowany specjalnie dla cesarza Wilhelma II, który był częstym gościem na polowaniach.Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.
ŚwierklaniecSkrzyczne
Rzędkowice to miejsce jedyne w swoim rodzaju, gdzie przez kilkaset metrów mijamy mury skalne które oferują wspinanie na ponad 400 liniach.Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Istebnej, w przysiółku Kubalonka. Należy do dekanatu Istebna diecezji bielsko-żywieckiej.
SzczytySzlak Architektury
Rynek w Toszku - główny plac z miasta z fontanną i ciekawym Ratuszem z 1836 roku. Plac stanowi element historycznego układu urbanistycznego, wraz z otaczającą zabudową z XIX i początku XX wieku. W centralnej części Rynku stoi figura św. Jana Nepomucena.Z tarasu rozległa panorama gór, przy dobrej pogodzie widać zarys Tatr.
Toszek – RynekWielka Racza
Historia miasta sięga XVI wieku, kiedy Wisła była osadą pasterską. Zamieszkali tu też drwale pracujący dla książąt cieszyńskich, a także Wołosi, którzy przynieśli ze sobą własną kulturę pasterską.Kościół Znalezienia Krzyża Świętego – drewniano-żelbetowy kościół parafialny parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach.
WisłaWisła - Kościół Znalezienia Krzyża Świętego
Rynek w Wodzisławiu Śląskim – centralny plac miasta Wodzisławia, jeden z największych rynków na Śląsku. Wytyczony w 1257 r. przy lokacji miasta. Ma kształt kwadratu o wymiarach 96 × 96 metrów.Zamek Bąkowiec w Morsku – pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Morsko w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim.
Wodzisław Śląski – RynekZamek Bąkowiec w Mirsku
Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4,5 km.Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego. Zamek miał bronić od najazdów ze strony Śląska.
Zamek w BędzinieZamek w Bobolicach
Ruiny renesansowego zamku w Chudowie z lat 30. XVI wieku, wzniesionego przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic, z Domu Saszowskich herbu Saszor) na miejscu drewnianej wieży obronnej.To ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, został zbudowany w czasach panowania Kazimierza III Wielkiego.
Zamek w ChudowieZamek Mirów
Są to ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m.Są to ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd.
Zamek OgrodzieniecZamek w Olsztynie
Ruiny zamku na Górze Zamkowej we wsi Smoleń.Znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wybudowany został w systemie tzw. Orlich Gniazd.Historia budowli obronnych w Toszku sięga prawdopodobnie X–XI w., kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród, niegdyś kasztelania, należący w okresie rozbicia dzielnicowego do książąt śląskich.
Ruiny zamku w SmoleniuZamek w Toszku
Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego. Zamek miał bronić od najazdów ze strony Śląska, będącego terytorium granicznym Królestwa Czech.Jest jednym z miast należących do Rybnickiego Okręgu Węglowego.
ZamkiŻory – Rynek
Zabytkowy Park Zamkowy w Żywcu, ze starodrzewiem i szerokimi alejami rozciąga się wzdłuż Starego Zamku i Pałacu, w centrum miasta, przy ulicy Zamkowej. Swym zasięgiem dociera aż do ul. Witosa.
Żywiec – Park zamkowyKontakt

Fundacja Informatyki i Zarządzania
93-491 Łódź, ul. Władysława Reymonta 5

tel. (42) 201 13 00
faks (42) 683 04 23, (42) 201 13 03
e-mail: sekretariat@fiiz.pl
www.fiiz.pl

fiiz.jpg