Od Barbórki do św. Walentego, czyli tradycje ludowe w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju

29.12.2014-13.02.2015. Obrzędowość zimowa na ziemi pszczyńskiej - wystawa w Jastrzębiu-Zdroju

ostatnia aktualizacja 29.12.2014 poniedziałek 10:44

 

Od 3 grudnia w Galerii Historii Miasta, muzealnej placówce Miejskiego Ośrodka Kultury, zwiedzać można nową wystawę czasową „Obrzędowość zimowa na ziemi pszczyńskiej”. Ekspozycja etnograficzna ukazuje w kolejności chronologicznej obrzędy i zwyczaje od okresu Adwentu do Wielkiego Postu, m. in. Barbórka, chodzenie po mikołajstwie, obrzędowość wigilijna i bożonarodzeniowa, dzień św. Walentego. Ramy czasowe prezentowanego materiału obejmują okres od lat międzywojennych do współczesności. Wystawa opatrzona zastała opisami, które tłumaczą pochodzenie, znaczenie i symbolikę danych obrzędów czasu zimowego.

Ekspozycję tworzą eksponaty, wydruki wielkoformatowe oraz reprodukcje zdjęć współczesnych i archiwalnych, pochodzące z Muzeum Miejskiego w Tychach. Wystawa została uzupełniona zbiorami własnym Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

Uroczyste otwarcie ekspozycji, połączone z występem Zespołu Folklorystycznego „Jastrzymbioki”, odbędzie się 3 grudnia o godz. 17:00. Wystawa potrwa do 13 lutego 2015 r.

Galeria Historii Miasta mieści się przy ul. Witczaka 4 w Parku Zdrojowym i czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 17:30. Istnieje możliwość zapisania grup przedszkolnych i szkolnych na lekcje muzealne związane z wystawą czasową oraz wystawami stałymi. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna – tel. 32 47 11 757, 501 476 574. Wstęp bezpłatny.

Powiązane artykuły