Metapsychiczne Treści – to tytuł nowej wystawy malarstwa Violetty Larysz-Wołek, na którą zaprasza Zamek Piastowski w Raciborzu. Wernisaż odbędzie się 3 lutego o godz. 17:00 w domu książęcym. Wystawa jest zbiorem obrazów, które powstawały w różnym czasie, obok tych, stworzonych całkiem niedawno, pojawiają się i te, które, mimo upływu czasu, nadal zawierają porte parole autorki. Podczas kontemplowania obrazów autorka zachęca do wyjścia poza ramy umysłu, po to, by swobodnie poczuć się w wykreowanym przez nią świecie.

03-28.02.2015. Metapsychiczne Treści – zamek zaprasza na nową wystawę

ostatnia aktualizacja 06.02.2015 piątek 19:41

Grzegorz Nowak 

Violetta Larysz-Wolek, urodzona w roku 1975 w Opolu (pseudonim artystyczny VLW).

Ukończyła m.in. Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych (rocznik 2007–2009). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Od zawsze pasjonowało ją dekoratorstwo, a w szczególności zaś fascynowały ją akcenty plastyczne we wnętrzach.

Od roku 2003 mieszka w Raciborzu. Malować zaczęła tuż po zakończeniu studiów architektury wnętrz. Jej pierwsza wystawa odbyła się w marcu 2012 w Raciborzu. Twórczość autorki prezentowana była w Galerii za Szafą na „Przystanku Kulturalnym Koniec Świata.” W 2014 jej prace można było zobaczyć w ramach trzech, niezwiązanych ze sobą tematycznie wystaw; pierwsza w Galerii Czarny Kot w Raciborzu, druga w Galerii Raciborskiego Centrum Informacji Turystycznej oraz trzecia na Zamku Linhartovym w Mesto Albrechtice w Czechach.

Abstrakcja jest głównym tematem jej prac. W abstrakcji znajduje bowiem odzwierciedlenie swoich przeżyć, radość tworzenia i wolność. Maluje akrylem używając nie tylko pędzli i szpachli, ale również i dłoni, co daje jej unikalny kontakt z tym, co tworzy. W swoje malarstwo próbuje zawsze wpleść element zabawy, beztroski, wyjście poza myślenie dotykając pustki; eksperymentuje nie oczekując. Dzieląc się z innymi swoją sztuką często wspomina Junga: „Tworzenie czegoś nowego nie dokonuje się poprzez intelekt, ale poprzez instynkt zabawy, wypływający z wewnętrznej potrzeby. Umysł twórczy bawi się przedmiotami, które kocha.” Ponadto Violetta Larysz-Wołek jest autorką poszukującą, odkrywającą wciąż na nowo wielopoziomowość i wielopłaszczyznowy form życia, bytu i egzystencji.

Metapsychiczne Treści – 3 lutego 2015 r., Zamek Piastowski w Raciborzu, godz. 17:00, wstęp bezpłatny.

Powiązane artykuły