Czymże żołnierz byłby bez swojej czapki lub hełmu… Nakrycia głowy w historii wojskowości od wieków odgrywały bardzo ważną rolę – ochronną, galową lub reprezentacyjną. Po czapce można było rozpoznać, z jakim wojskiem mamy do czynienia oraz jaka jest ranga zbrojnego, ale nade wszystko można było ustalić czy to przyjaciel, czy też wróg. W sobotę 31 stycznia o godz. 16:00, w przeddzień zimowych ferii na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się wernisaż niecodziennej wystawy – historycznych nakryć głowy.

31.01-13.02.2015. Hełm, szyszak czy rogatywka – wojskowe nakrycia głowy. Niecodzienna wystawa na Zamku Piastowskim

ostatnia aktualizacja 06.02.2015 piątek 19:41

Grzegorz Nowak 

Będą nakrycia używane w czasach starożytnej Grecji i Rzymu, w okresie średniowiecza, w czasach nowożytnych, aż po Wojsko Polskie 1944–2014. Właścicielem eksponatów jest Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej – Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej.

Uczestnicy spotkania, oglądając różne hełmy, kaski i czapki, jakich używali na przestrzeni wieków wojownicy i żołnierze, poznają  ich nazwy, zalety i wady. Każdy chętny będzie mógł przez chwilę poczuć się jak rycerz księcia Mieszka Laskonogiego, husarz króla Jana III Sobieskiego lub polski ułan przymierzając hełm, szyszak i inne nakrycia głowy używane przez żołnierzy.

Przypomnijmy, Familia Szlachecka znana jest z wielu inscenizacji i rekonstrukcji historycznych nawiązujących do złotych lat Rzeczpospolitej Polskiej. Wielokrotnie gościła już na raciborskim zamku. Działalność Familii niejednokrotnie była już nagradzana. Uczy
i przypomina o naszej barwnej i pięknej historii oraz tradycji.

Zamek Piastowski w Raciborzu – dom książęcy 31 stycznia 2015 r. godz. 16:00 wernisaż.

Wystawę można będzie oglądać wyłącznie podczas ferii, czyli od 31 stycznia do 13 lutego. Zapraszamy.

Powiązane artykuły