Dom Kultury Chwałowice zaprasza na szereg atrakcji w trakcie trwania festiwalu.

20-22.03.2015. Rybnicki Festiwal Podróżników Karawana

ostatnia aktualizacja 18.03.2015 środa 13:36

Materiały organizatora 

Pod wodą, nauczając na prowincji, między światami, na szczycie, po lodzie, skacząc na linie, w poszukiwaniu szczęścia, na czterech łapach, starym busem, na zapomnianej górze, z pazurem, przez wielki kanion, w muzycznej karawanie.

 

  • Piątek 20.03.2015 r. – wstęp wolny.

18:00 Bartłomiej Majzel – Moja Karawana

  • Sobota 21.03.2015 r. – karnet.

12:00 Pokaz filmu Elizy Kubarskiej Badjao. Duchy z morza

14:00 David Kaszlikowski Tioman na zapomnianej górze

15:20 Paweł Drozd W poszukiwaniu szczęścia Bhutan

16:40 Kamila Kielar Jukon z pazurem

18:00 Wataha W Podróży Himalaje na czterech łapach

19:20 Busem Przez Świat Australia i Ameryka

  • Niedziela 22.03.2015 r.  – karnet.

12:00 Katarzyna Dąbkowska Nie tylko śnieg topnieje w Arktyce

pokaz filmu Między światami

13:20 Robert Drak Grad Canyon Colorado 2013

14:40 Tomasz Owsiany Madagaskar. Niecodzienna codzienność prowincji

16:00 Agata Majerczak Dream Walker każdy może skoczyć wszędzie

17:20 Bartosz Malinowski Chadar lodowa droga

18:40 Monika Witkowska Everest. Góra Gór

 

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotografii: Matushka Fromeast (Marta Kotlarska)

„Nie boję się nocy jestem Bompo”, Tomasz Woźny „Akcja Humanitarna”.

W trakcie festiwalu: kiermasz książek podróżniczych i kiermasz rękodzieła etnicznego.

 

Karnet na 1 dzień 20 zł, karnet na 2 dni 30 zł. Spotkanie w piątek wstęp wolny.

Rezerwacja i zakup karnetów pod nr tel. 32 4216222 w. 39 i w kasie DK Chwałowice.

Szczegóły na www.dkchwalowice.pl

Organizatorzy Karawany: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Stowarzyszenie Podróżnicze Enjoy Life www.stowarzyszenieenjoylife.pl i Agencja Extreme www.agencjaextreme.pl.

 

Bartłomiej Majzel Moja Karawana

Karawana. Bo życie człowieka jest zawsze rodzajem wędrówki, a piękne dźwięki i słowa wędrują zawsze razem z nami. Zapraszam Państwa w każdy sobotni wieczór w dźwiękową krainę tego, co niezwykłe, nieodzowne i tajemnicze. 90 minut dla tych, którzy nie potrafią pogodzić się z szarością. Bo jak powiedział klasyk, w każdej wędrówce nie liczy się punkt, do którego chcemy dotrzeć, ale sama wędrówka i otwartość na nieznane oraz drugiego człowieka. Karawana muzyczny program autorski w Radiu eM sobota 19:30.

Strona: www.radioem.pl/doc/2235856.21-30-SOBOTA-Karawana.

 

Eliza Kubarska – film Badjao. Duchy z morza

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając na wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. Strona: www.badjaofilm.co.

 

David Kaszlikowski Tioman na zapomnianej górze

Opowieść o polskiej eksploracji na jednej z największych granitowych ścian w Azji, Płd-wsch. Choć leży na znanej wyspie Tioman w Malezji, a od świata dzieli ją zaledwie 1km gęstej dżungli, Dragon Horns, nazywane też Rogami Smoka, do roku 2000 pozostawały niezdobyte, a przez kolejne 10 lat niemal zapomniane. David Kaszlikowski opowie o swoim „odkryciu” tej góry, o niezwykle bogatej tropikalnej przyrodzie, i o tym jak kolejne eksploracje zarówno górskie jak i fotograficzne zmieniają oblicze nieznanego dotąd zakątka.

Strona: www.davidkaszlikowski.com.

 

Paweł Drozd W poszukiwaniu szczęścia Bhutan

O Bhutanie, kraju wciśniętym między potężne Indie i Chiny, świat usłyszał dopiero w latach 60. Wtedy to po długoletniej izolacji himalajskie królestwo postanowiło otworzyć swoje granice na ludzi zewnątrz i ich idee. Krótko później w Bhutanie narodził się wynalazek, który dość dziś inspiruje do myślenia Szczęście Krajowe Brutto. Czy zatem po ścieżkach Królestwa Grzmiącego Smoka chadzają ludzie szczęśliwi? Co przyniosło Bhutańczykom gwałtowne przejście z systemu społeczeństwa feudalnego do demokracji? I dlaczego bhutańskie świnie do niedawna karmione były marihuaną? O tym opowie Paweł Drozd, dziennikarz Trójki, który w grudniu 2013 roku na antenie Programu III przeprowadził relacje reporterskie „na żywo” bezpośrednio z Królestwa Grzmiącego Smoka:

www.polskieradio.pl/9/29/Artykul/1005169,Bhutan-tu-szczescie-obywateli-jest-wazniejsze-niz-PKB.

 

Kamila Kielar Jukon z pazurem

Kamila Kielar jest w trakcie pięciomiesięcznej zimowej rowerowo-pieszej podróży przez Jukon w Kanadzie. Potrafi budować schronienia, rozpalać różne rodzaje ognisk, rozpoznawać tropy zwierząt. Ponad 20 razy spotkała się z niedźwiedziem, czasem z kilkoma w jednym miejscu. Uwielbia włóczyć się po Północy, lubi być sama, ale bez dziennika, w którym pisze codziennie, nie rusza się nigdzie. Ma 29 lat, mieszka w Krakowie. Prowadzi blog „Bear Girl” o podróżach w zimne strony świata. Za 30-dniową wyprawę rowerową przez Kamczatkę nominowano ją do Kolosów w 2014 r. Za pięciotygodniowy przejazd przez Alaskę otrzymała Nagrodę im. Tony'ego Halika w 2013 r. Strona: www.kamilakielar.pl.

 

Wataha W Podróży Himalaje na czterech łapach

Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski i Diuna wilczak czechosłowacki 55-dniowa wędrówka przez Himalaje Garhwalu, przemierzyli ponad 500 km, 12 himalajskich dolin, średnio na wysokości ponad 4300 m n.p.m., w pionie pokonali ponad 63 km, a plecaki ważyły ok. 30 kg każdy. Codziennie towarzyszyły im krew, pot i łzy, deszcz, śnieg i grad, ryż i soczewica. Gubili się, wspinali zboczami porośniętymi przez kwitnące rododendrony, zsuwali po urwistych śnieżnych zboczach himalajskich dolin. Palili kadzidełka w przydrożnych stupach, rozbijali namiot z widokiem na sześcio- i siedmiotysięczne szczyty, kąpali się w lodowatej wodzie wypływającej z lodowców górskich i codziennie budzili się w najpiękniejszych górach świata. Strona: www.3wilki.pl.

 

Busem Przez Świat Australia i Ameryka

Busem Przez Świat to studencki projekt podróżniczy zakładający objechanie świata starym hipisowskim busem jak najniższym kosztem. W 5 lat busik przejechał już 52 państwa na 5 kontynentach w 12 wyprawach i pokonał ponad 100 tysięcy kilometrów. Projekt zaowocował jednym z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce, 2 książkami i dziesiątkami naśladowców. Na spotkaniu ekipa opowie o swoich kilkumiesięcznych wyprawach przez Australię i Amerykę Północną. Strona: www.busemprzezswiat.pl.

 

Katarzyna Dąbkowska Nie tylko śnieg topnieje w Arktyce – film Między światami

Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach.... Film dokumentalny Między światami to opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń… Strona: www.vimeo.com/96525847.

 

Robert Drak Grad Canyon Colorado 2013

Po 19 latach oczekiwania na wymagane pozwolenie, grupa polskich kajakarzy z krakowskiego klubu Bystrze www.bystrze.org pokonała legendarną rzekę Kolorado płynącą przez słynny canzon, który co roku odwiedza prawie 5 milionów turystów. Uczestnikami wyprawy byli jedni z najbardziej doświadczonych w Polsce kajakarze górscy, którzy na swoim koncie mają wiele premierowych i spektakularnych przepłynięć rzek na całym świecie. Przemierzyli 450 kilometrów amerykańskiej rzeki, pokonali prawie 100 rapidów, z których kilkanaście zaliczanych jest do bardzo trudnych i niebezpiecznych, widzieli gigantyczną grotę Redwall, zjawiskowe kaniony Havasu, Blacktail, Matkatamiba, Deer Creek i dziesiątki innych spośród prawie setki łączących się z Kolorado. Strona: www.colorado2013.pl.

 

Tomasz Owsiany Madagaskar. Niecodzienna codzienność prowincji

Madagaskar jest dziś domem użytkowników Facebooka i tych, którzy nigdy nie widzieli żarówki. Gdzieś pomiędzy ich światami, wśród termitier, luźnych drzew i kęp suchej trawy leży miasteczko Mampikony. Turyści tam nie zaglądają nie mają po co. W Mampikony atrakcją jest bowiem zwykła codzienność... Zwykła? W żadnym razie! Jest pełna niesamowitych historii, intryg i absurdów godnych Monty Pythona. I o niej między innymi opowie autor. Opowie, jakie dźwięki budzą mieszkańców i dlaczego co rusz słyszy się mora-mora, powolutku! O tym co robili Milion, Miliard i Dolar w szkolnej ławce i tym, jak leczy się malarię z dala od szpitala. Będzie o cebulowy złocie i o wartości madagaskarskich banknotów. O mentalności i duchowości prowincji. Będą też malgaskie kalambury, odciski lemurzych łapek i zapachy ylang-ylang... Strona FB: www.facebook.com/madagaskar.tomek.

 

Agata Majerczak Dream Walker każdy może skoczyć wszędzie

Dream Walker ideą projektu jest otwarcie dla wszystkich, hermetycznego dotąd środowiska ekstremalnych profesjonalistów. Jest to możliwe dzięki technice skoków na linach Dream Jump (maksimum swobodnego lotu przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa). Dream Walker 80 skoków dookoła Świata, cykl 80 wypraw ekip technicznych skoczków z całego Świata i partnerów wspierających. Są w miejscach, które łączą w sobie dwie cechy: monumentalne piękno natury i ekstremalne wysokości. Poznamy i zobaczymy świat z zupełnie nowej perspektywy. Perspektywy skoku. Strona: www.dreamwalker80.pl.

 

Bartosz Malinowski Chadar lodowa droga

Chadar od stuleci łączy krainy Ladakh i Zanskar położone w samym sercu Himalajów Indyjskich. Podczas ośmiomiesięcznej zimy, kiedy rzekę Zanskar częściowo skuwa lód na tyle wytrzymały, aby utrzymać człowieka, rozpoczyna się Chadar, czyli lodowa droga. Szlak ten jest do dziś jedyną drogą łączącą te dwa dawne himalajskie królestwa. Mężczyźni, kobiety i dzieci codziennie pokonują kilkanaście kilometrów, nocują w jaskiniach i żywią się tsampą. Przez kilka dni wędrówki przy temperaturach spadających do 30 st. C i na wysokości ponad 3500 m n.p.m. trwają zmagania z niebezpieczeństwami, jakie niesie przejście Chadaru.

Strona: www.wielkiszlakhimalajski.pl.

 

Monika Witkowska Everest. Góra Gór

Na czym polega trudność w zdobywaniu Mt Everestu? Dlaczego Ice Fall jest taki niebezpieczny? Co się kryje pod nazwą Strefa Śmierci? Jak wygląda codzienne życie na dwumiesięcznej wyprawie? Kim są Szerpowie i jakie mają zwyczaje? O co chodzi w aklimatyzacji i jak to jest z wspomaganiem się tlenem z butli? Dlaczego na Evereście nie uda się ugotować makaronu i co w takim razie się jada? Jak się przygotować do tego typu wyprawy? Na te i inne pytania odpowie Monika Witkowska, która zdobyła najwyższą górę świata w 2013 roku.

Strona: www.monikawitkowska.pl.

Powiązane artykuły