Od dwóch lat Zamek Piastowski w Raciborzu wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych wpisuje się w starania diecezji opolskiej o wyniesienie na ołtarze w Kościele katolickim świątobliwej Ofki Piastówny, córki księcia Przemysła, która 9 kwietnia 1313 r. wstąpiła do raciborskiego klasztoru sióstr dominikanek. Dokładnie 702 lata po tym wydarzeniu na zamku 9 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00 odbędzie się wieczornica poświęcona słynnej dominikance. Podczas spotkania wysłuchamy prelekcji księdza dziekana Adriana Bombelka i montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych z Raciborza. Świątobliwa Eufemia, przypomnijmy, jest już oficjalnie patronką działającego w murach tej placówki Technikum nr 1.

09.04.2015. Ofka Piastówna – wspomnienie księżniczki z raciborskiego zamku

ostatnia aktualizacja 31.03.2015 wtorek 13:54

Grzegorz Nowak 

9 kwietnia 1313 r. to symboliczna data – księżniczka Eufemia, mając lat około 14, opuściła wówczas zamek na Ostrogu, gdzie spędziła dziecięce lata, i przekroczyła progi klasztoru dominikańskiego (dziś Muzeum w Raciborzu oraz Zespół Szkół Ekonomicznych), oddając całe swe życie na posługę Bogu.

RACIBORSKI ZAMEK A CZASY OFKI

„Wśród warownych i posępnych murów starego zamczyska Piastów na Szląsku, wzrosła Eufemia, córka Leszka Raciborskiego księcia, od lat najmłodszych zwracając ku sobie wszystkie oczy i serca, zarówno wdzięczną urodą, jak niepospolitemi ducha przymioty. Gdy doszła lat ośmnastu, ciągnęli ze wszech stron na dwór Leszka możni panowie i waleczni rycerze, pragnąc pozyskać jej względy…” Całość dostępna TUTAJ