Nie tylko książki, ale również breloczki, pamiątkowe torby, kredki, ołówki i smycze, raciborskie akwarele oraz akwaforty, a do tego darmowe folderki i mapki – Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu jest miejscem, gdzie w wydawnictwa regionalne i gadżety mogą się zaopatrzyć nie tylko turyści, ale również wszyscy raciborzanie.

13.04-31.12.2015. Pamiątek ci u nas dostatek (nowe ceny wstępu na zamek od 13.04.2015)

ostatnia aktualizacja 11.06.2015 czwartek 14:18

Grzegorz Nowak 

- Często szukamy czegoś, co moglibyśmy wręczyć komuś w prezencie. Nieraz odwiedzamy raciborzan rozsianych po całym świecie. Dla nich taka pamiątka ma duże znaczenie. Co więcej, nasz Punkt Informacji Turystycznej czynny jest w soboty, niedziele i święta – informuje Grzegorz Nowak z Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim. Można tu również zakupić wyroby, pamiątki, artykuły świąteczne wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Raciborzu. Przypomnijmy, że Punkt IT czynny jest w okresie letnim od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia od 10:00 do 18:00.

W najbliższym czasie organizatorzy zapraszają już w drugi dzień Świąt Wielkanocnych 6 kwietnia od godz.10:00 do 18:00. W zamku można obejrzeć wystawy czasowe – plakatu, batiku i o wielkanocnej procesji konnej w Bieńkowicach, a także stałe – izbę tradycji śląskiej służby więziennej z najprawdziwszą celą, śląskie Sherwood, skarby ziemi raciborskiej i inne. Można też przymierzyć zbroję rycerską oraz przebrać się w szaty księżniczki a pamiątkowe zdjęcia – wykonać samemu.

Od poniedziałku 13 kwietnia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe ceny wstępu na zamek – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji. Od tego dnia bilet wstępu będzie kosztował 5 zł, bilet ulgowy (dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów) 3 zł, natomiast dla dzieci do lat 6 – wstęp darmowy, wolny – jak dotychczas. W cenniku pojawi się również nowa pozycja – bilet wstępu dla grup z przewodnikiem specjalistą (historyk, fizyk, tłumacz itp.) 80 zł. To spełnienie życzenia niektórych grup, które chcą być oprowadzane przez konkretną osobę lub usłyszeć informację o zamku w języku obcym, a Zamek winien w takim przypadku zatrudnić  tłumacza. Tradycyjnie, pracownicy punktu informacji turystycznej oprowadzają gości po zamku również w języku niemieckim, angielskim i rosyjskim i nie trzeba wtedy wnosić  dodatkowej opłaty.

Przypominamy również, że zgodnie z uchwałą Zarządu Powiatu (pełny tekst w załączeniu) wstęp nieodpłatny przysługuje w czasie ferii zimowych w województwie śląskim, każdemu  w godzinach otwarcia punktu informacji turystycznej na zamku, po zakończeniu każdej imprezy, odbywającej się w sali konferencyjnej, każdemu, pod warunkiem uczestnictwa w tej imprezie i w godzinach otwarcia punktu it oraz każdej osobie w dniu jej urodzin. Można również nieodpłatnie zobaczyć zamek przy okazji każdego wernisażu a także podczas dni otwartych funduszy europejskich (w tym roku będzie to dzień 9 maja – sobota – święto subregionu).

Szczegóły uchwały Zarządu Powiatu TUTAJ

Powiązane artykuły