W ramach Nocy w Galerii 2015 będziemy mogli zobaczyć kolaże zwane wyklejankami autorstwa Wisławy Szymborskiej, obejrzeć film o pisarce „Chwilami życie bywa znośne” w reżyserii Katarzyny Kolendy – Zaleskiej, uczestniczyć w warsztatach kolażu poprowadzonych przez Igę Słupską oraz wysłuchać koncertu na wibrafon i gitarę w wykonaniu Bartka Pieszki i Przemysława Hanaja.

08.05.2015. NOC W GALERII 2015 w Jastrzębiu-Zdroju

ostatnia aktualizacja 23.04.2015 czwartek 13:32

 

W ramach Nocy w Galerii 2015 będziemy mogli zobaczyć kolaże zwane wyklejankami autorstwa Wisławy Szymborskiej, obejrzeć film o pisarce „Chwilami życie bywa znośne” w reżyserii Katarzyny Kolendy – Zaleskiej, uczestniczyć w warsztatach kolażu poprowadzonych przez Igę Słupską oraz wysłuchać koncertu na wibrafon i gitarę w wykonaniu Bartka Pieszki i Przemysława Hanaja.

 

godz. 18.00 wernisaż wystawy „Wyklejanki” Wisławy Szymborskiej ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie

„Niewiele było trzeba: prostokąta matowego kartonika – mógł być  błękitnawy albo kremowy, porządnego kleju do papieru, nożyczek, materiałów do wycinania, no i Wisławy Szymborskiej. Z wymienionych powyżej, w PRL-u – a wtedy Szymborska swoja twórczość wyklejankową rozpoczęła – elementem pewnym była tylko Szymborska. Kartoników nie było i, kto mógł, przywoził jej te kartoniki z zagranicy. Klej na ogół nie kleił, więc – domyślam się – musiała kleić jakimś sposobem, a i to – bywało – że wyklejanka się częściowo potem odklejała. Tępotę nożyczek też umiała przezwyciężać: nie widać na tych wyklejankach śladów mocowania się z narzędziem, ani z własnym ciałem….”

Leonard Neuger

Wystawa czynna do 29.05.2015

 

Koncert na wibrafon i gitarę duetu Bartek Pieszka i Przemysław Hanaj

Bartek Pieszka - wibrafonista i kompozytor jazzowy, w 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w Instytucie Jazzu w klasie wibrafonu dra Bernarda Maselego. Był nagradzany i wyróżniany na międzynarodowych oraz krajowych konkursach jazzowych (m.in. DoDж The International Jazz Festival w Kijowie, Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze, Jazz Juniors w Krakowie). Począwszy od roku 2010 Bartek Pieszka zostaje doceniany przez czytelników gazety Jazz Forum i corocznie pojawia w ankiecie Jazz Top w kategorii „Wibrafon”, obecnie na 3 miejscu.

Przemysław Hanaj - gitarzysta, kompozytor, muzyk sesyjny i pedagog. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie gitary klasycznej oraz jazzowej. Występował u boku Hanny Banaszak, Ewy Bem, Elżbiety Adamiak, a także w formacjach Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective, PH Trio. 

 

Projekcja filmu „Chwilami życie bywa znośne” w reż. Katarzyny Kolędy-Zalewskiej – mała sala kina „Centrum”

 

godz. 20.00 WARSZTATY KOLAŻU Wyklejanki Szymborskiej

„Proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką”

Serdecznie zapraszamy na warsztaty, w trakcie których stworzymy małe dzieła sztuki, jakimi będą kolaże/pocztówki do których inspiracją będą wyklejanki Wisławy Szymborskiej. Komponowanie tych małych obrazków było poza pisaniem wierszy jednym z jej ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Robiła to z przymrużeniem oka, dlatego też jej kolaże mają zabawny, a czasem ironiczny urok. Podczas warsztatów każdy z uczestników wykona pocztówkę i mały obrazek z wycinków gazet, ilustracji. Choć na chwile będziemy mieli okazję stać się twórcami.

Warsztaty poprowadzi Iga Słupska artystka, scenografka i animatorka kultury. Od 2008r. prowadzi autorską pracownię rysunku i malarstwa w Starochorzowskim Domu Kultury.

Wszystkich chętnych do uczestnictwa w warsztatach prosimy o wcześniejsze zapisanie się pod nr tel. 324731012.

 

Sekretariat imprezy:

Miejski Ośrodek Kultury

Al. Piłsudskiego 27

44-335 Jastrzębie-Zdrój

instruktorzy@mok.jastrzebie.pl

tel. 324731012

Dokumenty