Po raz pierwszy w naszym mieście obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Jazzu – Jazzstrzębie 2015. 30 kwietnia w wielu miejscach w Jastrzębiu będzie można posłuchać muzyki.

30.04.2015. Międzynarodowy Dzień Jazzu w Jastrzębiu-Zdroju

ostatnia aktualizacja 27.04.2015 poniedziałek 09:20

 

O godz. 16.00 na placu przed galerią Jastrzębie rozpocznie się 45 minutowy recital standardów jazzowych pianisty Roberta Czecha. Dla tych, którzy jazzu lubią słuchać, a także o nim czytać, o godz. 17.00 w Mediatece przy ul. Opolskiej 723, odbędzie się spotkanie z Czesławem Gawlikiem i Anną Małecką, autorami książki pt. „Jazz w Rybniku”. Książka została wydana w 2014 roku i przedstawia obraz muzyki jazzowej na przestrzeni 50 lat w naszym regionie. Jest tu wiele odniesień do koncertów, ciekawych wydarzeń i twórców jazzowych wywodzących się z Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju i Wodzisławia Śląskiego. O godz. 19.30 w Domu Zdrojowym odbędzie się koncert główny, czyli najważniejsze wydarzenie tego dnia. Zagra Piotr Schmidt Electric Group w składzie: Piotr Chmidt – trąbka, efekty, Tomasz Bura – klawisze, syntezatory, Michał Kapczuk – gitara basowa, efekty, Sebastian Kuchczyński, perkusja. Na zakończenie tego jazzowego wieczoru o 21.30 w kawiarni Parkowa odbędzie się Jam Session z udziałem wielu muzyków z regionu. Patronat nad Międzynarodowym Dniem Jazzu – Jazztrzębie 2015 objęła prezydent miasta Anna Hetman. Impreza organizowana jest ze środków budżetowych miasta Jastrzębie-Zdrój.

Międzynarodowy Dzień Jazzu (ang. International Jazz Day)  to święto proklamowane w listopadzie 2011 roku na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Obchody wyznaczono na 30 kwietnia. Data obchodów powiązana jest z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu. Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej

Powiązane artykuły