21 czerwca br. (niedziela) po raz kolejny, zamkowy dziedziniec w Raciborzu przejmą w swoje władanie zespoły folklorystyczne z kraju jak i z zagranicy. Odbędzie się tu 15. już edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Śląsk Kraina Wielu Kultur”. Tego dnia oprócz występów na scenie zapraszamy na godz. 17.00 do domu książęcego na wernisaż wystawy fotografii Tomáša Sládečka.

21.06.2015. Zamek zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Tomáša Sládečka

ostatnia aktualizacja 15.06.2015 poniedziałek 18:55

Grzegorz Nowak 

Autor fotografii, to pochodzący z Ostrawy czeski fotograf. Urodził się 3 grudnia 1947 roku. Fotografią zaczął się interesować już jako dziecko. Mając 11 lat zakupił pierwszy aparat fotograficzny. Była to sowiecka „Smena”. W 1972 roku zaczął wysyłać swoje zdjęcia do regionalnej gazety w Ostrawie, w której je publikowano. W rodzinnej Ostrawie miał też miejsce jego pierwszy wernisaż. 

Tematyka, której poświęca swe prace jest bardzo różnorodna – od przyrody aż po folklor i wszystko co jest z nim związane. Jego prace swego czasu mogli podziwiać również mieszkańcy Ameryki Południowej, gdyż jego fotografie były eksponowane również w Sao Paulo w Brazylii.

- Jednym z moich marzeń było, by móc swoje prace zaprezentować w Polce, np. w Raciborzu. Warto marzyć… moje marzenie właśnie się spełniło. Już wkrótce będzie można zobaczyć moje fotografie na Zamku Piastowskim w Raciborzu - mówi Tomáš Sládeček.

Oprócz fotografii, autor jest także miłośnikiem morawsko-śląskich Beskidów, pasma górskiego, które jest bardzo dobrze widoczne z Raciborza, gdy spojrzymy na południe w kierunku Ostrawy. Na Łysą Górę, najwyższy szczyt tego pasma, pan Tomáš wchodził już ponad trzysta pięćdziesiąt razy. - Robię to dla relaksu, ciekawych zdjęć i niezapomnianych, przepięknych widoków, które czekają na mnie na szczycie - dopowiada z uśmiechem Tomáš Sládeček.

Więcej informacji o autorze tutaj: https://www.facebook.com/tomas.sladecek.12?fref=ts