Zapraszamy do Kina "Centrum" na wyjątkowy seans przygotowany z taśm archiwalnych.

25.06.2015. Jastrzębie-Zdrój na taśmach archiwalnych

ostatnia aktualizacja 22.06.2015 poniedziałek 11:03

 

Nakładem Miejskiego Ośrodka Kultury powstała kolejna edycja archiwalnych materiałów filmowych dokumentujących historię naszego miasta.

 

- „Jastrzębie-Zdrój na taśmach archiwalnych. Część 2” jest wynikiem kwerend badawczych, jakie wznowiono w ostatnich miesiącach. Ich efektem  jest kolejne DVD, obejmujące 75 minut nagrań pochodzących z zasobów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Telewizji Polskiej S.A. Składają się na nie trzy fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1968-1981 i trzy filmy dokumentalne – wyjaśnia Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Dziewięć lat temu ukazała się na płytach DVD pierwsza edycja dawnych taśm. Płyty trafiły do placówek oświatowych, stając się pomocą w nauczaniu historii najnowszej, zwłaszcza w jej wymiarze lokalnym. Niegasnące zainteresowanie nagraniami i ich przydatność dydaktyczna sprawiły, że obecnie przygotowano kolejną edycję.

 

- Mam nadzieję, że kroniki odbiją się szerokim echem wśród mieszkańców. Z pewnością są one elementem kształtowania i budowania naszej tożsamości – podkreśla Anna Hetman, prezydent miasta.

 

Kroniki będzie można zobaczyć już w najbliższy czwartek, 25 czerwca o godzinie 18.00 w kinie Centrum. Wstęp jest bezpłatny. Być może ktoś z państwa odnajdzie się na archiwalnych filmach.

Powiązane artykuły