W sobotę 4 lipca, na dobry początek wakacji zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu i gości na wielki rodzinny piknik z Bankiem Spółdzielczym w Raciborzu. Okazją do jego organizacji jest przypadający w tym roku jubileusz 115 lat obecności banku w Raciborzu oraz Święto Spółdzielczości Bankowej. Na zamkowym dziedzińcu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych oraz osób dorosłych. Wstęp wolny! Sprawdź co ciekawego w programie!

04.07.2015. Bank Spółdzielczy w Raciborzu zaprasza na Zamek

ostatnia aktualizacja 25.06.2015 czwartek 15:39

Grzegorz Nowak 

Bank Ludowy (początkowo funkcjonował pod tą nazwą) w Raciborzu został założony w lutym 1900 r. i był wówczas najważniejszą polską organizacją na terenach niemieckich w tym regionie. Od początku swojego istnienia, oprócz działalności bankowej, Bank udzielał wszechstronnej pomocy polskiej ludności. Wypracowywane przez Bank środki były przeznaczane na szeroko pojętą działalność społeczno – wychowawczą. Działacze Banku Ludowego brali bardzo aktywny udział w ruchu polskich organizacji na terenie Raciborza. W lipcu 1939 r. dokonana została likwidacja Banku przez Gestapo. Bank został reaktywowany w październiku 1946 r. przez byłych działaczy Związku Polaków w Niemczech i  innych polskich organizacji. Bank w swojej bogatej historii przechodził różne przeobrażenia, związane z kolejnymi reformami bankowymi, ale wszystkie trudności przezwyciężał, umacniał się i rozwijał, ciągle służąc lokalnej społeczności.

Ważnym dla Banku był rok 1998, kiedy to w wyniku podjętych uchwał przez Walne Zgromadzenia Przedstawicieli Banków Spółdzielczych w Kietrzu, Krzanowicach, Kuźni Raciborskiej, Pietrowicach Wielkich i Raciborzu, doszło do połączenia się tych banków w jeden spółdzielczy organizm z określeniem Banku Spółdzielczego w Raciborzu jako banku przejmującego. Z dniem 1 stycznia 1999 r. Bank Spółdzielczy w Raciborzu wraz z połączonymi sąsiednimi bankami stworzył nową jakościowo jednostkę bankową, która spełniała wtedy docelowe wymogi kapitałowe określone dla banków spółdzielczych w wysokości 1 mln EURO. Na bazie przyłączonych banków funkcjonują obecnie Oddziały BS w Raciborzu. Wszystkie Oddziały to uniwersalne placówki bankowe oferujące pełną obsługę klientów - osób fizycznych, małych i średnich firm, jednostek samorządu terytorialnego. 28 września 2005 roku odbyło się uroczyste przekazanie nowej siedziby Centrali Banku Spółdzielczego w Raciborzu przy ul. Klasztornej 3 połączone z obchodami jubileuszu 105-lecia powstania Banku.

Program uroczystości:

13.00 – Rozpoczęcie imprezy

13.30-14.00 – Kabaret „Krzanowickie Omy”

14.00-15.30 – Wspaniała zabawa dla dzieci z zespołem „Bahamas”, Pluszowym Misiem i Kłapouchym

15.30-16.00 – Bezpieczne Wakacje – pokaz ratownictwa medycznego

16.00-17.30 – Występ zespołu „Pepper-Gas” ze Śląska Cieszyńskiego

17.30-18.30 – Gość specjalny – Koncert Zbigniewa Wodeckiego

20.00-21.00 – Gwiazda wieczoru Krzysztof Krawczyk

21.00 – Wielkie show – Pokaz laserów

Inne atrakcje: Foto budka, dmuchany zamek, trampolina, malowanie twarzy, kącik gier, zabawy z animatorkami, karuzela dla maluszków, konkurs z nagrodami.