Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Mając to na uwadze, w roku 2012 zainicjowana została akcja Narodowe Czytanie, której główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. W zeszłym roku, podczas trzeciej odsłony akcji czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza. Dla raciborskiego zamku było to szczególne wydarzenie, bo Sienkiewicz wspomina o nim w „Potopie”.

05.09.2015. Narodowe Czytanie 2015 – Lalka Bolesława Prusa

ostatnia aktualizacja 04.08.2015 wtorek 19:57

Grzegorz Nowak 

W tym roku, w sobotę 5 września Zamek Piastowski w Raciborzu włącza się również w IV edycję Narodowego Czytania. Potrwa od 17.00 do 19.00 w miejscu starej wozowni, gdzie w wakacyjne soboty odbywają się koncerty w ramach cyklu Piosenki na zamku czar. - Podczas kolejnej odsłony akcji będziemy czytać „Lalkę” Bolesława Prusa. Powieść będą czytali artyści Teatru Amatorskiego działającego przy Zamku Piastowskim w Raciborzu. Już dziś zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich mieszkańców powiatu - informuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

- Zachęcamy aby na zamek przynieść egzemplarz książki Bolesława Prusa, gdyż Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie prześle nam specjalną, okolicznościową pieczęć, którą będziemy przystawiać na pamiątkę tego wydarzenia - dopowiada dyrektor Grażyna Wójcik.

- Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów - anonsuje prezydent RP Bronisław Komorowski.