W raciborskim zamku ponoć straszy… więc sprawę trzeba koniecznie zbadać, zwłaszcza, że już wkrótce na zamek przyjedzie nowa wystawa. Sprawdź jaka!

15.08.2015. Wakacje z duchami – zamek zaprasza na wernisaż malarstwa Pauliny Knyziak-Niezgodzkiej

ostatnia aktualizacja 04.08.2015 wtorek 20:17

Grzegorz Nowak 

„Wakacje z duchami” - to tytuł wystawy malarstwa akrylowego Pauliny Knyziak - Niezgodzkiej, której wernisaż odbędzie się 15 sierpnia (sobota) w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Początek o godz. 15.30, wstęp wolny. Wernisaż połączony zostanie z prezentacją multimedialną.

- Paulina Knyziak - Niezgodzka to artystka, która znakomicie przemieszcza się pomiędzy dwiema stronami metafizycznymi - wychodzi ze świata metafizycznego na zewnątrz, szepcząc poetyckie imperatywy, inspirując się dźwiękami rodem z: Mahlera, Brahmsa, Debussy`ego, Szymanowskiego, Góreckiego... Obrazy Knyziak-Niezgodzkiej to otwarte okna na te zaświaty... na klasykę, która pozostaje zawsze w jej zasięgu wiedzy jako inspiracja. To teatr stojący blisko „Chatki słońca”, idący w jedną wielką baśń.  A należy wiedzieć, że te prawdziwe baśnie uczą nas najlepiej jak należy patrzeć na świat żywych i umarłych i jak przechodzić w to co ważne jedyną Furtą, która otwiera się dla nas już za życia i tylko raz. Być może dlatego artystka nieświadomie lub świadomie intryguje, gdyż ma taką potrzebę kreacji. Zatem w swej oryginalności staje się jak najbardziej zauważalna - pisze Zbigniew Ikona – Kresowaty w najnowszej recenzji sztuki Pauliny Knyziak-Niezgodzkiej. 

- Historia obyczaju, a szczególnie kultywowanie staropolskich tradycji w obiektach zabytkowych jest mi szczególnie bliska z racji moich zamiłowań oraz wykształcenia - ukończyłam bowiem Etnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuję się szeroko pojętą sztuką - od malarstwa przez literaturę, po pisanie scenariuszy do spektakli teatralnych. Działalność teatralną prowadziłam przede wszystkim w Domach Kultury oraz angażując się intensywnie w inscenizacje historyczne i pokazy teatru obrzędowego, prezentującego zwyczaje kultury dworskiej i chłopskiej, zwłaszcza XVIII i XIX wieku - mówi o sobie Paulina Knyziak - Niezgodzka.

Pochodząca z Krakowa artystka zrealizowała kilkanaście wystaw obrazów i wieczorów poezji w różnych placówkach kulturalnych takich jak: Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, Dwór Czeczów w Krakowie, zamek w Żywcu, Pałac Zieleniewskich czy zamek w Toszku.

Zdjęcia obrazów artystki można zobaczyć na stronie: http://paulinaknyziakniezgodzka.manifo.com/malarstwo