Jeśli ktoś interesuje się fotografią a zwłaszcza jej historią, powinien zobaczyć koniecznie tę wystawę. W październiku i listopadzie na Zamku Piastowskim w Raciborzu można zobaczyć ekspozycję dawnych aparatów fotograficznych. Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wiktora Luci z Raciborza.

październik-listopad 2015. Wystawa aparatów fotograficznych już na Zamku Piastowskim

ostatnia aktualizacja 06.10.2015 wtorek 21:11

Grzegorz Nowak 

Pokazywane na zamku aparaty, to tylko niewielka część zbiorów. Liczba zgromadzonych przez niego aparatów sięga blisko 120. - Gromadzenie i kompletowanie eksponatów trwało blisko 16 lat. Większość z nich otrzymałem od dobrych, życzliwych mi ludzi. W mojej bogatej kolekcji nie brakuje również i takich, które samodzielnie zakupiłem na różnego rodzaju jarmarkach i giełdach staroci. Nabywając nowy aparat, nie ingeruję w niego. Pozostawiam go w takim stanie jak go nabyłem. Odkładam go na specjalne przygotowane do tego miejsce - mówi Wiktor Lucia.

- Wśród aparatów jest także wiele rarytasów, jeden z nich nazywany jest przeze mnie dziewiczym, gdyż nie zostało nim zrobione do tej pory żadne zdjęcie. Co ważne, około 60 procent kolekcji to aparaty jeszcze sprawne, którymi można do dziś robić zdjęcia - dodaje Wiktor Lucia.

Na otwarcie wystawy aparatów fotograficznych Wiktor Luci zapraszamy 9 października o godz. 17.00 do domu książęcego Zamku Piastowskiego w Raciborzu.