Galeria „Rondo Sztuki” w Katowicach

Galeria „Rondo Sztuki” usytuowana na katowickim rondzie im. gen. Jerzego Ziętka, w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej „Spodek” jest tętniącą życiem galerią organizującą wystawy sztuki współczesnej, koncerty, kabarety i inne imprezy kulturalne.

Opis

Galeria „Rondo Sztuki” jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przestrzeni wystawienniczych w Katowicach i całym województwie śląskim. Częściowo z pewnością z uwagi na jej lokalizację w niezwykłym budynku w kształcie kopuły na katowickim rondzie gen. Jerzego Ziętka, a częściowo niewątpliwie również dlatego, iż jest galerią Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Odbywają się tutaj bowiem liczne wystawy, wernisaże, spotkania i konferencje, dzięki czemu miejsce to jest kulturowym zagłębiem całej Aglomeracji Górnośląskiej. „Rodno Sztuki” z założenia miało bowiem być „płaszczyzną spotkania, otwartości, wymiany myśli i idei w szeroko pojmowanej kulturze we współczesnym świecie”.

Tak naprawdę istnieją tutaj dwie galerie i kawiarnia, które tętnią cały czas życiem. Wszystko super nowoczesne i doskonale wyposażone w sprzęt oświetleniowy i multimedialny. Na parterze znajduje się mająca powierzchnię ok. 500 m² galeria „Rondo Sztuki”, a na pierwszym piętrze mniejsza (ok. 160 m²) galeria „Rondo Sztuki +”, obok której jest „Kawiarnia wielofunkcyjna”, stanowiąca nowoczesną przestrzeń, w której można spotkać się przy dobrej kawie i podyskutować, posłuchać interesującego wykładu, muzyki, czy zobaczyć także niekonwencjonalne działania artystyczne.

Działalność galerii „Rondo Sztuki” jest bardzo szeroka. Co ważne, jest tworzona wspólnie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych, dzięki czemu cieszy się tak ogromnym powodzeniem i uznaniem, nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Galeria prezentuje zarówno dokonania studentów ASP, jak i pedagogów, starając się promować najciekawsze zjawiska artystyczne z regionu, kraju i z zagranicy. Swoje miejsce mają tutaj zarówno artyści znani, jak i młodzi, dopiero debiutujący w wielkim świecie sztuki, a także studenci, nie tylko ASP, ale również innych, nie zawsze artystycznych uczelni. W galerii odbywają się cykle spotkań i wystaw poświęconych polskiemu i światowemu designowi, przyjeżdżają tutaj wielokrotnie znani projektanci pracujący w uznanych międzynarodowych firmach zajmujących się wzornictwem przemysłowym z zagranicy. Wiele dzieje się w galerii dzięki współpracy z innymi uczelniami, w tym Uniwersytetem Śląskim, Akademią Muzyczną w Katowicach, a także wieloma placówkami akademickimi z zagranicy, m.in. Uniwersytetem Bauhaus z Waimaru, miejsca, gdzie narodziło się nowoczesne myślenie o designie.

Galeria „Rondo Sztuki” jest niewątpliwie miejscem, które każdy powinien odwiedzić, nawet jeżeli nie jest zapalonym miłośnikiem sztuki.

Data lub czas powstania

XXI w.

Galeria „Rondo Sztuki” została otwarta w 2007 r.

Materiał budowlany

Konstrukcja – metal, szkło.

Historia

Działalność galerii „Rondo Sztuki” została zainaugurowana w 2007 r. wystawą „Katowice 2007+” dedykowaną miastu, jego architekturze i przestrzeni, w której każdy z nas żyje. Koncepcja takiej właśnie wystawy narodziła się w związku z niezwykłym, unikatowym wręcz budynkiem, w którym mieści się galeria oraz w związku ze sporami dotyczącymi planowanego wówczas nowego zagospodarowania centrum Katowic. Podczas inauguracji wyświetlony został także film „Dwugłowy Smok”, który doskonale ukazuje historię Katowic. Niemal jednocześnie z wystawą „Katowice 2007+” zaprezentowana została wystawa w galerii „Rondo Sztuki+” dotycząca współczesnego malarstwa, zatytułowana „Rekonesans”, która została zorganizowana wspólnie z Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach i firmą „Reliz”. Na uwagę zasługują także obchody jubileuszu 60-lecia istnienia Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wyrażone wystawą „Dyplom 2001–2006”.

Położenie obiektu

Galeria „Rondo Sztuki” znajduje się w sercu miasta, w nowoczesnym budynku na katowickim rondzie gen. Jerzego Ziętka, w sąsiedztwie „Spodka”, na skrzyżowaniu Drogowej Trasy Średnicowej i alei W. Korfantego.

Dostępność

Galeria „Rondo Sztuki” jest czynna od wtorku do piątku w godz. od 11:00 do 19:00 oraz w soboty i niedziele w godz. od 10:00 do 18:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.rondosztuki.pl

Archiwum wg daty wydarzenia

Dokumenty