Beskidzka Galeria Sztuki w Szczyrku

W galerii prezentowane są m.in. zbiory malarstwa, ceramiki, szkła, biżuterii, rzeźby, grafiki. Co roku organizowanych jest tutaj ok. 10 wystaw malarskich oraz plenery malarskie sztuki figuratywnej im. prof. Jerzego Dudy-Gracza.

Opis

W Beskidzkiej Galerii Sztuki podziwiać można również prace twórców młodszego pokolenia, m.in. Jacka Paluchy – malarza groteski i polskiego humoru, Grażyny i Tomasza Lubaszków – małżeńskiego tandemu malarskiego o zupełnie odmiennych nastrojach i stylach twórczych, oboje o uznanej, międzynarodowej sławie, Adama Kwaśnego – o którym mówi się „Duerer polskiego pejzażu”, Grzegorza Steca – najbardziej oryginalnego twórcy surrealizmu polskiego, Marcina i Andrzeja Kolpanowicza – syna i ojca, duetu malarskiego o wyrafinowanym stylu i tematyce artystycznej oraz wielu, wielu innych. Znajdują się tu także dzieła Tomasza Sętkowskiego – który swoje fantastyczne obrazy oparte na surrealizmie i symbolice – maluje od trzeciego roku życia.

Dla wytrawnych znawców tematu, nie będzie zaskoczeniem fakt, iż w 2000 r. otworzył on swoją niezwykłą, autorską galerię pn. Muzeum Wyobraźni w swoim rodzinnym mieście – Częstochowie. Jego prace zdobyły wielkie uznanie na całym świecie. Artysta był pierwszym twórcą, który zaprezentował swoje dzieła w słynnym, najdroższym i najbardziej luksusowym hotelu na świecie – Burj Al Arab w Dubaju, a także w Abu Dhabi Cultural Foundation i Emirates Towers. Dubaj, będący marką samą w sobie, zachwycił się pracami polskiego artysty. Nie pozostał na nie również obojętny Rolls Royce, albowiem kapituła tej marki nadała Sętkowskiemu tytuł ambasadora jednego ze swoich modeli. Obrazy tego tajemniczego artysty znajdują się w wielu znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in. w Muzeum Morskim w Gdańsku i w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii.
Ponadto w Galerii eksponowane są dzieła graficzne, biżuteria, szkło i rzeźba.
Od wielu lat Galeria jest organizatorem plenerów malarskich sztuki figuratywnej im. prof. Jerzego Dudy-Gracza, jej wielkiego przyjaciela i mentora. To wydarzenie jest zdecydowanie najważniejsze w kalendarzu wydarzeń nie tylko samej Galerii, ale również Szczyrku. Plenery Sztuki Figuratywnej odbywały się w Szczyrku jeszcze za życia Profesora z jego inicjatywy i przyciągały do Szczyrku wielu znamienitych twórców, nie tylko malarzy. Po śmierci J. Dudy-Gracza najbliższe grono przyjaciół i kolegów artysty oraz właściciele Galerii Barbara i Mirosław Batorowie podjęli decyzję o kontynuowaniu spotkań plenerowych. Rodzina Profesora zgodziła się na nazwanie jego imieniem kolejnych edycji pleneru, dzięki czemu Szczyrk pozostał w gronie miejsc, w których odbywają się najważniejsze w Polsce plenery malarskie.
Doceniając wkład Beskidzkiej Galerii Sztuki w rozwój kultury, władze województwa śląskiego zdecydowały o jej wpisaniu na Szlak Kulturowy Województwa Śląskiego.

Data lub czas powstania

1995 r. (XX w.)

Beskidzka Galeria Sztuki funkcjonuje od 1995 r.

Położenie obiektu

Beskidzka Galeria Sztuki znajduje się blisko centrum, przy ulicy Myśliwskiej 60.

Dostępność

Beskidzka Galeria Sztuki jest czynna codziennie w godz. od 10:00 do 20:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.galeria.szczyrk.pl

Dokumenty