Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

DMiT powstał w 1959 r. Do dnia dzisiejszego należy do najlepszych sal koncertowych w Polsce. Przez wiele lat określano go mianem „Domu na szlaku gwiazd”, występowali tutaj bowiem m.in. Artur Rubinstein, Leonard Cohen, Jose Carreras i wielu innych.

Opis

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu jest samorządową instytucją kultury, nad którą nadzór sprawuje Miasto Zabrze. Zgodnie ze statutem, do jego zadań należy m.in.:

  1. zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców Zabrza;
  2. promocja miasta i kultury śląskiej;
  3. współpraca z innymi instytucjami artystycznymi i impresaryjnymi na terenie kraju i poza jego granicami;
  4. zapewnienie wykonawcom opieki organizacyjnej i technicznej;
  5. realizacja przedsięwzięć twórczych;
  6. stała działalność mająca na celu podnoszenie poziomu usług artystycznych.

Działalność placówki polega w szczególności na: organizacji imprez własnych i zakupionych; wynajmie sali i innych pomieszczeń; prowadzeniu własnej działalności gospodarczej dla celów szeroko rozumianego upowszechniania kultury; prowadzeniu impresariatu artystycznego; produkcji i rozpowszechnianiu audycji telewizyjnych; emisji programów telewizyjnych; wydawaniu i rozpowszechnianiu czasopism; prowadzeniu działalności reklamowo-ogłoszeniowej; działalności w zakresie wideo techniki; usługach internetowych i usługach poligraficznych.

Dom Muzyki i Tańca, po gruntownym remoncie przeprowadzonym kilka lat temu, to jedna z najlepszych pod względem warunków technicznych i bezpieczeństwa scen koncertowych w Polsce – z widownią na 1 970 miejsc i wspaniałym potencjałem organizacyjnym w postaci doświadczonego i w pełni profesjonalnego zespołu. Dobra akustyka, praktyczne fotele oraz widoczność z każdego punktu sali pozwalają na prezentację każdego typu przedstawienia.

Instytucja powstała w 1959 r. Sala widowiskowa została wzniesiona według projektu znanych architektów Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza. W pierwszym roku działalności odbyła się tutaj tradycyjna górnicza Barbórka, ale już w lutym następnego roku wystąpił tu Artur Rubinstein. Potem do Zabrza przyjechali m.in. Leonard Cohen, Chris de Burgh, B. B. King, Chick Corea, a także Placido Domingo, Jose Carreras i Montserrat Caballe, June Anderson, Michele Legrand. Śpiewali Buena Vista Social Club, Chór Aleksandrowa, Electric Light Orchestra, grali Pat Metheny, Paco de Lucia, Andy di Meola i Chris Botti. Swoje dni mieli fani Tangeredream, Smokie, Procol Harum, Marillion, orkiestry Glenna Millera i wiele innych zespołów, grup muzycznych i solistów światowej rangi. W tej galerii sław nie zabrakło oczywiście polskich twórców z zabrzaninem Krystianem Zimermanem na czele. Bywali tutaj również artyści opery i baletu, rewii na lodzie, kabaretu, cyrku oraz znani politycy. Podczas okolicznościowego, jubileuszowego koncertu na 50-lecie wystąpił tu znany niemiecki zespół Scorpions.

Trudno wymienić wszystkich wielkich, którzy wystąpili w Domu Muzyki i Tańca w minionym półwieczu. Przez długie lata był on określany „Domem na szlaku gwiazd”. W ciągu 50 lat odbyło się tu ponad cztery tysiące koncertów z udziałem 7,5 mln widzów. Wielu światowej sławy twórców przyjechało do Zabrza, by uświetnić organizowany od kilkunastu lat przez zabrzańską Fundację Rozwoju Kardiochirurgii koncert „Serce za Serce”.

Przy Domu Kultury i Tańca od 2005 r. funkcjonuje znana nie tylko w Zabrzu „Kawiarnia Artystyczna”, której niezwykła atmosfera i wyjątkowy klimat sprzyjają spotkaniom w towarzystwie przyjaciół i znajomych.

W gmachu przy ulicy Charles’a de Gaulle’a swoją siedzibę ma także redakcja istniejącej od 15 lat Telewizji Zabrze oraz miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nasze Zabrze Samorządowe”.

Dom Muzyki i Tańca jest także od października 2008 r. wydawcą zabrzańskiego informatora kulturalnego „SUFLER”, przedstawiającego bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych i sportowych realizowanych we wszystkich ośrodkach w mieście.

Data lub czas powstania

XX w.

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu powstał w 1959 r.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Położenie obiektu

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu mieści się przy ulicy gen. de Gaulle’a.

Dostępność

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu (kasa) jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 oraz w sobotę w godz. od 10:00 do 14:00.

Źródła, informacje w Internecie

Statut Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

www.dmit.com.pl

Dokumenty