Teatr Rozrywki w Chorzowie

Mieszczący się w starym, zabytkowym budynku, w którym przed wojną był najbardziej ekskluzywny chorzowski hotel „Graf Reden”, a w okresie międzywojennym – Teatr Niemiecki. Teatr Rozrywki słynie z różnorodnych spektakli, głównie musicali.

Opis

Teatr Rozrywki jest wojewódzką samorządową instytucją kultury. Tworzą go cztery zespoły: aktorski, wokalny, baletowy oraz orkiestra, co pozwala na prezentowanie szerokiej publiczności różnorodnego repertuaru. Działa tu również chór dziecięcy grający specjalne koncerty. Głównym nurtem działalności Teatru Rozrywki od początku jego istnienia są widowiska muzyczne i musicale, a także spektakle z pogranicza musicalu i sztuki dramatycznej. W chorzowskim teatrze odbyły się polskie prapremiery wielu widowisk.

Teatr prezentuje różnorodne spektakle, najwięcej uwagi poświęca on jednak musicalom i spektaklom muzycznym, co jest zgodne z pierwotnym założeniem stworzenia miejsca na wzór Broadwayu. W jego repertuarze znajdują się zarówno polskie przedstawienia, takie jak: „Betlejem polskie” Lucjana Rydla, „Panna Tutli Putli” Witkacego, „Apetyt na czereśnie” Agnieszki Osieckiej czy „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego, jak również najbardziej znane zagraniczne musicale: „Ocean niespokojny”, „Cabaret”, „Skrzypek na dachu”, „Evita”, „Człowiek z La Manchy”, „Pocałunek kobiety-pająka”, „Jesus Christ Superstar”, „Jekyll & Hyde”, „The Rocky Horror Show” czy „Oliver!”. Na deskach teatru prezentowane były także przedstawienia dramatyczne, wystawiano tutaj bowiem m.in. „Firmę” Mariana Hemara, „Kaczo” Bogusława Schaeffera i „Ubu króla” Alfreda Jarry'ego. Oryginalnym pomysłem był spektakl „Ślady” Józefa Szajny, grany na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach oraz adaptacja powieści Williama Whartona „Ptasiek”.

W 2001 r. Teatr Rozrywki po raz pierwszy zaistniał w roli producenta, przygotowując adaptację „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego z udziałem Macieja Stuhra i Henryka Talara. Pojawiły się również kolejne premiery, zaczęto wystawiać m.in. monodramy: „Ja, Josephine” i „Shirley Valentine”, musical „Dyzma”, widowisko baletowe „Rudolf Valentino” oraz spektakle muzyczne „Bal u Wolanda”, oparty na „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka.

W repertuarze teatru nie brakuje także koncertów. Na jego scenie występowali m.in. Michał Bajor, Urszula Dudziak, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Janusz Radek, Dżem i Stanisław Sojka.

Teatr otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Złote Maski (zdobyli je m.in. Stanisław Ptak, Maria Meyer, Elżbieta Okupska oraz Izabella Malik). W lutym 2001 r. Teatr Rozrywki został uhonorowany „Złotym Laurem umiejętności i kompetencji” w kategorii instytucji i twórców kultury, przyznanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Data lub czas powstania

XX w.

Teatr Rozrywki funkcjonuje od lat 80. XX w. Jego siedziba znajduje się w XIX-wiecznym zabytkowym gmachu.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Historia

Historia Teatru Rozrywki w Chorzowie rozpoczyna się pod koniec lat 70., kiedy to powstał pomysł, aby przy katowickim ośrodku TVP utworzyć music-hall. Rewie wzorowane na broadwayowskich miały przyciągnąć zarówno publiczność, jak i krytyków. Miały się w nim odbywać także pokazy musicali i recitale gwiazd. Planowano grać ok. 250 przedstawień rocznie.

Na siedzibę nowego teatru wybrano stary, zabytkowy budynek, w którym przed wojną mieścił się najbardziej ekskluzywny chorzowski hotel „Graf Reden”. Zbudował go żydowsko-niemiecki inwestor Franz Oppavsky. W okresie międzywojennym był on siedzibą m.in. Teatru Niemieckiego. A po wojnie był tam Dom Hutnika, czyli Dom Kultury Huty „Kościuszko”, który organizował różnego rodzaju imprezy, koncerty i był centrum życia kulturalnego miasta.

Zdecydowano, iż na potrzeby teatru zostanie zaadaptowana boczna przybudówka, w której przed wojną działała wielka piwiarnia i w której odbywały się imprezy sportowe.

W celu zapewnienia sobie godnej kadry, powołane zostało Studium Taneczno-Wokalne. Przez 2,5 roku nauki (kończącej się otrzymaniem dyplomu artysty estradowego) można było się tam nauczyć aktorstwa, pantomimy, śpiewu, tańca, stepu, akrobatyki i kaskaderki. Do studium uczęszczał m.in. Janusz Józefowicz.

Długo przekładano otwarcie teatru i pierwsze w nim przedstawienie. W 1981 r. ze względu na sytuację polityczno-społeczną w ogóle zaprzestano przygotowań. W końcu w 1984 r. music-hall przekształcił się w Teatr Rozrywki.

Położenie obiektu

Teatr Rozrywki znajduje się w centrum Chorzowa, nieopodal rynku, na tzw. estakadzie, przy zbiegu ulic Konopnickiej i Katowickiej. Wejście do teatru mieści się przy ulicy Katowickiej.

Dostępność

Teatr Rozrywki jest obiektem ogólnodostępnym. Informacje na temat aktualnego repertuaru można znaleźć na jego stronie internetowej.

Źródła, informacje w Internecie

www.teatr-rozrywki.pl

Dokumenty