Teatr „Korez” w Katowicach

Mieszczący się w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek „Korez” jest jednym z najbardziej popularnych niezależnych zespołów teatralnych na Górnym Śląsku. Poza stałym repertuarem, prowadzi zajęcia edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży.

Opis

Teatr „Korez” to jeden z dwóch teatrów repertuarowych w Katowicach, który wnosi do pejzażu kulturalnego Katowic program teatralny na najwyższym poziomie. Zespół zagrał już ponad 3 000 przedstawień, dał się poznać widowni w Bratysławie, Brnie, Budapeszcie, Kolonii, Berlinie, Waszyngtonie, Chicago i Wiedniu. Wielokrotnie był gościem różnych festiwali, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu oraz Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie, Festiwalu Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi” w Lublinie, Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie, Międzynarodowego Festiwalu „Zderzenie” w Kłodzku czy Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Jako pierwszy śląski teatr wystąpił na deskach Starego Teatru w Krakowie, a sam Bogusław Schaeffer wybrał korezowski „Kwartet dla 4 aktorów” na swój światowy festiwal.

Od początku swego istnienia, teraz głównie na własnej scenie, „Korez” prowadzi edukację teatralną przeznaczoną dla młodzieży licealnej.

Fenomen popularności „teatru dla ludzi, który bawi, a nie nudzi” sprawił, iż przed parunastu laty w plebiscycie „Gazety Wyborczej” na najpopularniejszych aktorów regionu wśród zwycięzców znaleźli się... wszyscy ówcześni aktorzy teatru „Korez”. Za swe kreacje wielokrotnie otrzymywali Złote Maski, zdobyli także nagrody aktorskie na warszawskim Festiwalu Teatrów Ogródkowych. Olbrzymim sukcesem teatru „Korez” stał się „Cholonek”, realizacja sceniczna kultowej książki Janoscha „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. Również wieloma nagrodami może się poszczycić monodram napisany specjalnie dla teatru „Korez” przez Tomasza Jachimka – „Kolega Mela Gibsona”: Nagroda główna na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie, Złota Maska 2008 dla Mirosława Neinerta za rolę Feliksa Rzepki, Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Zderzenie w Kłodzku, Nagroda Aktorska dla Mirosława Neinerta na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA 2008 w Tarnowie.

Aktorzy teatru „Korez” grają również na wielu innych scenach, występują w filmach, serialach, Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, dubbingują filmy, prowadzą koncerty i imprezy.

„Korez” to teatr na wskroś aktorski – przede wszystkim aktorem jest jego właściciel, reżyser i dyrektor Mirosław Neinert. Reżyserowali u nas także Andrzej Celiński, Maciej Ferlak, Waldemar Patlewicz, Robert Talarczyk i Józef Opalski.

„Korez” to również teatr gościnny i otwarty. Na jego scenie występowały takie sławy polskiej sceny filmowej i muzycznej, jak: Anna Dymna, Joanna Szczepkowska, Hanna Śleszyńska, Elżbieta Wojnowska, Jan Peszek, Tadeusz Sławek, Jan Skrzek, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Stanisław Tym, Krzysztof Daukszewicz, Krzysztof Zanussi, Zdenek Sverak, Michał Bajor, Józef Broda, Maciej Maleńczuk, Andrzej Sikorowski czy Jan Englert. Swoje spektakle prezentowały tu teatry: Stary, Montownia, Rozrywki, Kompania Teatr, Cinema i wiele innych.

Teatr „Korez” jest miejscem przyjaznym wielu sztukom. Jego scena była miejscem cyklicznych prezentacji fotograficznych, koncertów piosenki poetyckiej i turystycznej, projekcji filmowych, a także wielu autorskich spotkań literackich.

Data lub czas powstania

1990 r. (XX w.)

Teatr „Korez” powstał w 1990 r.

Położenie obiektu

Teatr „Korez” mieści się w gmachu Centrum Kultury Katowic im. Krystyny Bochenek, w tzw. „Białym Domu” przy placu Sejmu Śląskiego.

Dostępność

Teatr „Korez” jest miejscem otwartym dla wszystkich. Informacje  o jego repertuarze można znaleźć na jego stronie internetowej.

Źródła, informacje w Internecie

www.korez.art.pl

Archiwum wg daty wydarzenia

Dokumenty