Galeria Sztuki „Inny Śląsk” w Tarnowskich Górach

Istniejąca od 1990 r. galeria jest najstarszą prywatną galerią sztuki w powiecie tarnogórskim. Odbywają się w niej wystawy, happeningi, spotkania autorskie oraz koncerty. Grali w niej m.in. L. Możdżer i T. Stańko. Funkcjonuje tu również czytelnia sztuki.

Opis

Właścicielem istniejącej od 1990 r. galerii „Inny Śląsk” jest Krzysztof Mazik. W swojej placówce promuje on dzieła współczesnych malarzy, grafików, fotografów i rzeźbiarzy często będących u progu swojej kariery.

W galerii wystawiane są przede wszystkim obrazy i fotografie. Swoje prace prezentowali tutaj m.in. Roman Nowotarski, Stanisław Batruch, Edward Inglot. Organizowane są tu także happeningi oraz różne koncerty (najczęściej jazzowe, bluesowe i folkowe), m.in. Antoniego Gralaka, Wojciecha Karolaka, Leszka Możdżera, Krystyny Prońko, Tomasza Stańko, Włodzimierza Ścierańskiego, José Torresa czy Tymona Tymańskiego. Galeria pełni ponadto funkcje dydaktyczne dla uczniów, przede wszystkim tarnogórskich szkół.

W dorobku galerii jest ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych, ale także wspomniane wcześniej koncerty jazzowe, wieczory autorskie i debaty społeczne. W komisie galerii można znaleźć prace kilkuset autorów z około 50 państw.

„Inny Śląsk” to jedno z charakterystycznych miejsc w Tarnowskich Górach, bowiem jest to nie tylko miejscem wystaw i wernisaży, ale również miejscem, w którym swój wolny czas spędzają artyści. Stali bywalcy galerii cenią sobie jej niezwykły, artystyczny klimat, tworzony już od ponad 20 lat. Warto tutaj dodać, że wystrój jej pomieszczeń to dzieło Marka Wrońskiego oraz Wernera Lubosa.

W 2010 r. galeria obchodziła dwudziestolecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotowana została wystawa polsko-niemieckiej grupy „International Art Ansamble RAR”, w skład której wchodzą Roman Nyga, Arne-Berndem Rhaue oraz Romuald Jeziorowski. Powstała w 2003 r. grupa RAR stanowi w zamierzeniu tych trzech urodzonych na Śląsku twórców platformę wymiany i spotkań dla artystów w łączącej się Europie.

Galeria „Inny Śląsk” to miejsce, w którym cały czas coś się dzieje. Nowe wystawy, nowi artyści, kolejne koncerty i happeningi – lista zdaje się nie mieć końca. I choć nie wszystkim klimat galerii odpowiada, jako że przypomina czasami atmosferę dekadencji, to „Inny Śląsk” jest miejscem wartym poznania. Chociażby z uwagi na intrygującą, aczkolwiek aktualną już od ponad dwudziestu lat, nazwę…

Data lub czas powstania

1990 r. (XX w.)

Galeria „Inny Śląsk” została założona w 1990 r.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Historia

Założycielem galerii „Inny Śląsk” jest Krzysztof Mazik. Urodził się on w 1949 r. w Dzierżoniowie i jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej, a jednocześnie również instruktorem alpinizmu i etatowym pracownikiem Studenckiej Spółdzielni Pracy „Alma Serwis” oraz „Nowa Wieś-Śląsk”. W styczniu 1982 r. Krzysztof Mazik ukrywał w swoim mieszkaniu w Zabrzu Józefa Jęcza, członka KZ huty „Zabrze”. Jest on także współtwórcą Miejskiego Komitetu Oporu „S” w Zabrzu, którego członkami byli pracownicy huty „Zabrze” i grupa śląskich alpinistów. Do 1983 r. był redaktorem i wydawcą podziemnego pisma „Bibuła” oraz organizatorem pomocy internowanym i uwięzionym. W 1985 r. przeprowadził się do Tarnowskich Gór. W 1988 r. założył tutaj wraz z Wojciechem Biernackim, Janem Hahnem i Stanisławem Kowolikiem koło Związku Górnośląskiego w Tarnowskich Górach, które zostało zarejestrowane w 1990 r. W 1989 r. uczestniczył w pracach Tarnogórskiego KO. 1990–2005, był także członkiem ROAD, UD i UW.

Krzysztof Mazik to jedna z najbardziej znanych postaci Tarnowskich Gór, m.in. współtwórca Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki. Często zabiera głos w sprawach ważnych dla Tarnowskich Gór, jest uznanym społecznikiem. Znany obecnie przede wszystkim ze swojej działalności artystyczno-kulturalnej, zapadł jednak w pamięć jako działacz solidarnościowy.

Położenie obiektu

Galeria znajduje się przy ulicy Karola Miarki w Tarnowskich Górach.

Dostępność

Galeria jest placówką ogólnodostępną, czynną od poniedziałku do soboty w godz. od 13:00 do 02:00 oraz w niedziele w godz. 17:00–02:00.

Dokumenty