Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach

„Silesia” to prężnie działająca instytucja kultury. Jest organizatorem szeregu uznanych w całej Polsce festiwali i konkursów oraz wielu koncertów. Dużą wagę przykłada również do edukacji muzycznej dzieci i młodzieży oraz promocji województwa przez muzykę.

Opis

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” jest niezwykle prężnie działającą instytucją kultury w dziedzinie sztuki muzycznej. Przez prawie dwadzieścia lat swojego istnienia zaprogramowała, zorganizowała i zrealizowała ponad 33 tys. koncertów. Poza Śląskiem koncerty „Silesii” odbywały się m.in. w Warszawie, Krakowie, Słupsku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Nowym Sączu, Krynicy, Zakopanem, Bielsku Białej, Żywcu, Opolu, Dusznikach, Kudowie Zdroju oraz za granicą, w Paryżu, Lyonie, Budapeszcie, Essen, Halle, Monachium, Magdeburgu, Pradze, Ostrawie, Bratysławie, Moskwie, St. Petersburgu, Lwowie, Wilnie, Kijowie czy Kirowogradzie. Obecnie instytucja organizuje ok. 150 koncertów miesięcznie.

W Katowicach koncerty „Silesii” odbywają się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, teatrze „Ateneum”, Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego, auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, bazylice o.o. Franciszkanów w Panewnikach, Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza, sali audytoryjnej „Parnassos” Biblioteki Śląskiej, auli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych, domach kultury „Koszutka”, „Południe”, „Szopienice-Giszowiec”, „Zawodzie” oraz w katowickich bibliotekach.

Za swoją działalność „Silesia” otrzymała wiele nagród, m.in. Medal Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w promowaniu dzieł Karola Szymanowskiego, Nagrodę Wojewody Katowickiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Katowic w dziedzinie kultury i Nagrodę Dyrektora Departamentu Muzyki za propagowanie muzyki polskiej.

Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się z inicjatywy „Silesii” należą:

  • Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów” – odbywa się od 2005 r. Z założenia jest to cykl koncertów umożliwiających młodym i utalentowanym artystom przedstawienie na koncertowej estradzie programu przygotowanego na ważne ogólnopolskie i międzynarodowe konkursy muzyczne. „Sierpień Talentów” to jednocześnie Festiwal Muzyczny w Katowicach zaproponowany publiczności w jednym z letnich miesięcy, dla uzupełnienia „koncertowej pustki” w okresie przerwy wakacyjnej innych instytucji muzycznych;
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu – organizowany od 1991 r. w miesiącach sierpniu i wrześniu wspólnie z inicjatorem tej imprezy Jerzym Motyką, dyrektorem Muzeum w Chrzanowie. Koncerty festiwalowe odbywają się na terenie skansenu w Wygiełzowie-Lipowcu leżącego w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w pobliżu ruin dawnego zamku biskupów krakowskich. W festiwalu biorą udział najwybitniejsi polscy artyści i zespoły kameralne oraz goście z zagranicy;
  • Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych – organizowany również od 1991 r. festiwal stanowi największe cykliczne przedsięwzięcie promocyjne w Polsce. Odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, a kolejne jego edycje uzyskały wysoką ocenę środowisk profesjonalnych. Uczestnikami festiwalu są zdobywcy głównych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Do udziału w edycjach festiwalu, „Silesia” zaprosiła już w sumie ponad 3 000 młodych artystów z kraju i z zagranicy. Gośćmi festiwalu byli m.in. Janusz Olejniczak, Joachim Grubich, Julian Gembalski, Urszula Kryger, Lidia Grychtołówna, Jan Vladimir Michalko, Lidia i Ostap Szutko, Sinfonietta Cracovia, Aleksiej Orłowiecki, Lo Specchio dei Suoni, Konstanty Andrzej Kulka.

Oprócz organizowania profesjonalnych festiwali muzycznych, zadaniem „Silesii” jest również szeroko rozumiana promocja muzyki klasycznej. Instytucja prezentuje bowiem w koncertach dzieła najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki w wykonaniu najlepszych solistów i zespołów krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie organizowała cykle koncertów monograficznych, takie jak: „Portrety muzyczne”, „Dni Chopinowskie”, „Dni Muzyki” Johannesa Brahmsa, Antonina Dvoraka, Edwarda Griega, Piotra Czajkowskiego, Franciszka Schuberta, Roberta Schumanna czy Feliksa Mendelssohna.

„Silesia” zajmuje się również promocją talentów. Jest fundatorem nagród w formie koncertów dla laureatów na wielu konkursach i festiwalach. Zwracając szczególną uwagę na upowszechnianie muzyki „Silesia” opracowała specjalny program edukacji muzycznej dzieci i młodzieży oparty na cyklach tematycznych uwzględniających historię muzyki, instrumentoznawstwo oraz zagadnienia dotyczące najważniejszych wydarzeń muzycznych.

Data lub czas powstania

XX w.

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” powstała 1 października 1983 r. jako Agencja Artystyczna „Silesia”. Obecną nazwę przyjęła w 1997 r.

Położenie obiektu

Siedziba „Silesii” mieści się w gmachu przy ulicy 3 Maja.

Źródła, informacje w Internecie

www.silesia.art.pl

Dokumenty