Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach

Muzeum zostało otwarte w XXI rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów wystawą „Zaczynamy od końca”. Jego siedziba mieści się w dworze wzniesionym w 1890 r. przez niemiecką rodzinę von Ballestrem. Opiekę nad placówką sprawuje Fundacja Minionej Epoki.

Opis

Muzeum PRL-u stworzone przez Fundację Minionej Epoki to jedyne takie miejsce w Polsce. Mieści się w jednym z najstarszych w regionie, XIX-wiecznym folwarku w Bielszowicach, a jego podstawowym zadaniem jest odzwierciedlenie codziennego życia w powojennej Polsce. Za statut jego, jak i fundacji, która postawiła sobie za cel stworzenie tego miejsca, można uznać jej deklarację patronacką, która brzmi:

„My, niżej podpisani, w trosce o zachowanie pamięci o historii naszego Narodu oraz mając na względzie zamiar wzmacniania poczucia patriotyzmu pośród młodego pokolenia Polaków, pragniemy objąć honorowym patronatem inicjatywę stworzenia „Muzeum PRL-u”. Wierzymy, że powyższe przedsięwzięcie, przypomni iż czasy, które z perspektywy XXI w. odznaczają się, głównie w filmach z tamtej epoki, groteskowym obrazem, niosły za sobą również brzemię ucisku i represji. Pragniemy, by młodzi Polacy poznawali prawdę o ówczesnych zdarzeniach, sposobie życia, poznali warunki w jakich dorastali ich rodzice, a starsza część społeczeństwa przypomniała sobie czasy swej młodości. Popierając inicjatywę utworzenia Muzeum, zobowiązujemy się do wspierania dostępnymi nam środkami tego szlachetnego przedsięwzięcia, a w szczególności objęcia go swym patronatem. Powstanie tego Muzeum w naszym przekonaniu przyczyni się do pogłębienia świadomości historycznej oraz odpowiedzialności współczesnego społeczeństwa za losy Narodu Polskiego. Przedsięwzięcie to jest apolityczne i ma na celu jedynie zebranie, zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianych materiałów na temat okresu w dziejach Polski od 22 lipca 1944 r. do 29 grudnia 1989 r.”

Otwarte w 2010 r. muzeum to duże przedsięwzięcie, a jego zbiory są naprawdę bogate. Pochodzą przede wszystkim z darów i każdy z nas takim darczyńcą może się stać, jeżeli tylko posiada cokolwiek, co wiąże się z życiem codziennym tamtych niezapomnianych 55 lat. Tak więc na ekspozycji obejrzeć można pralkę Światowit, kuchenkę gazową, szklanki musztardówki, makatki, odtwarzacz szpulowy, stary czajnik, puszki po kawie marago, klaser ze znaczkami czy „skarby” ukryte w barku nieśmiertelnej meblościanki, a wszystko to wzbudza entuzjazm zarówno młodych, którzy czasy te znają tylko z opowiadań rodziców i dziadków, jak i starszych, którzy wracają we wspomnieniach do minionych lat. Zwiedzający przechodząc przez poszczególne sale ekspozycyjne przenoszą się w czasie poszczególnymi dziesięcioleciami. Zapoznają się jednak nie tylko ze stylem życia minionych lat, ale również z sytuacją polityczną, walką o wolność i znaczącymi w niej momentami, takimi chociażby jak wydarzenia w Poznaniu w 1956 r., wydarzenia marcowe i sierpień 1980 r.

Na terenie muzeum działa także Park Pomników (w którym znajduje się m.in. przywieziony ze Strzelec Opolskich pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej), gabinet Pierwszego Sekretarza, muzeum motoryzacji oraz kino „Uciecha”, w którym prezentowana jest wystawa plakatów z lat 50. XX w. pochodzących ze zbiorów Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz stare postery kinowe z polskimi aktorami (m.in. Piotr Fronczewski, Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik i wielu innych).

Przy muzeum funkcjonują sale edukacyjne, w których odbywają się lekcje historii dotyczące Polski Ludowej.

Muzeum wystawia swoje eksponaty także na wystawach czasowych, które zmieniane są co roku. Wystawa inauguracyjna „Wystawa – zaczynamy od końca… czyli XXI rocznica I-szych demokratycznych wyborów 4.06.1989” została przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Katowicach, Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Katowicach, Zarządem Regionu NSZ Solidarność Lublin, Archiwum Państwowym w Lublinie, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie, pod Patronatem Medialnym TVP Katowice. Znalazły się na niej m.in. materiały z teczek IPN, dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego, plakaty wyborcze, dokumenty strony rządzącej i opozycji, słynne plakaty „Solidarności”.

Data lub czas powstania

XXI w.

Muzeum PRL-u zostało otwarte dla zwiedzających 4 czerwca 2010 r.

Materiał budowlany

Obiekt murowany – cegła.

Położenie obiektu

Muzeum PRL-u mieści się w wybudowanym w 1890 r. przez słynną niemiecką rodzinę von Ballestrem Folwarku Dwór Nowa Ruda.

Dostępność

Muzeum PRL-u jest czynne od środy do niedzieli w godz. od 10:00 do 18:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.muzeumprl-u.pl

Inne

Kontakt:

Fundacja Minionej Epoki

ul. Zajęcza 42, 41-711 Ruda Śląska

tel. (32) 700 70 49, 608 27 69 83

fax. (32) 700 36 10

e-mail: fundacjaminionejepoki@gmail.com

www.muzeumprl-u.pl

Dokumenty