Młyn Kołaczew w Złotym Potoku

Młyn na Szlaku Architektury Drewnianej, którego początki sięgają XV w. Przebudowany do obecnej formy w roku 1807. Młyn zasilany jest wodami baśniowego Stawu Nocy Letniej opisywanego w poezji Zygmunta Krasińskiego.

Opis

Zabytkowy, drewniany młyn wodny przy Stawie Nocy Letniej na rzece Wiercicy.

Nazwę Kołaczew można wyjaśnić w dwojaki sposób:

  • pierwszy tłumaczy iż powstała ona od koła wodnego, które przypominało o jego pracy dla powszechnego dobra;
  • drugi zaś mówi o tym iż nazwa pochodzi od „kołaczenia” – charakterystycznego dźwięku, które wydaje koło wodne w czasie pracy.

Jest jednym z najstarszych młynów w historycznej miejscowości Złoty Potok. Obecnie jest jednak napędzany energią elektryczną.

Data lub czas powstania

XV w.

Pierwotny drewniany młyn powstał w 1473 r., obecny jednak wzniesiono w jego miejscu w 1807 r.

Materiał budowlany

Drewno, cegła.

Historia

Wg źródeł historycznych w roku 1473 młyn z młynarzem Piotrem Palisem był własnością Piotra Potockiego herbu Szreniawa. Obecny młyn powstał w 1807 roku na miejscu starego młyna, jako młyn należący do dworu i pracujący na jego potrzeby.

Na mapie Królestwa Polskiego z 1839 r. młyn działa pod nazwą Kołaczew znaną do dzisiaj. Za czasów Raczyńskich M. Chruściel pełnił funkcję zarządcy młyna, a w okresie międzywojennym dzierżawiła i użytkowała go jego córka.

Po drugiej wojnie światowej zakład został objęty ustawą nacjonalizacyjną i przejęty w użytkowanie przez Gminną Spółdzielnię Produkcyjną. W latach 50 XX w. koło wodne zostało zdemontowane a młyn przerobiono na zasilanie elektryczne.

Położenie obiektu

Obiekt położony jest na południe od wsi Złoty Potok, około 800 m w głąb lasu. Tuż obok drogi prowadzącej przez las, nad Stawem Zielonym.

Dostępność

Obecnie nieczynny, wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania.

Źródła, informacje w Internecie

janow.pl

Dokumenty