Muzeum Zamkowe w Pszczynie - stacja 04 - Miniatury wiedeńskie, czeskie i niemieckie

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po wystawach Zamku w Pszczynie.

Opis

W gablotach VIII i IX wiszących po obu stronach drzwi, znajdują się miniatury z Wiednia, Czech i Niemiec [fot. 06.04.001-06.04.036].

Rozpoczynamy od gabloty nr IX, w której zgromadzono dzieła utalentowanych niemieckich twórców. W Niemczech najznamienitsze miniatury powstawały na dworze Saksonii. Sprzyjał temu bardzo hojny mecenat. Jednym z najcenniejszych eksponatów tam powstałych jest „Portret Anny Orzelskiej”, córki Augusta II i mieszczki warszawskiej Henryki Duval, namalowany na srebrnej blaszce [fot. 06.04.021]. Autor tej miniatury jest nieznany. Portret został umieszczony w ozdobnej ramce z szylkretu i mosiądzu.

Jednym z najwybitniejszych portrecistów niemieckich był, urodzony w Szwajcarii, Anton Graff. Oprócz płócien olejnych, tworzył on właśnie miniatury. Jedną z nich jest „Portret Johanna Reinholda Forstera”, podróżnika i pisarza [fot. 06.04.031]. Wyjątkiem w kolekcji jest znajdująca się wśród licznych portretów miniatura na pergaminie zatytułowana „Herbipoli” [fot. 06.04.030]. Przedstawia ona bowiem wykonany z niezwykłą precyzją pejzaż, stworzony przez Wolfganga Höglera, projektanta budowli pałacowych i architektury ogrodowej.

Pozostając w kręgu kultury niemieckojęzycznej, przenosimy się do Wiednia. Gablota nr VIII prezentuje dzieła artystów związanych z tą stolicą rozległej monarchii. Wiedeń stał się miejscem nauki dla wielu miniaturzystów przybyłych z całego terytorium cesarstwa. Jednym z wybitnych austriackich przedstawicieli tego malarstwa był Heinrich Friedrich Füger. Był on profesorem Akademii Sztuki, a dorabiał malowaniem miniatur, co z czasem przyniosło mu największą sławę. Wykorzystywał on technikę „wilgotnej kropki”. Kroplę wody nanosił na powierzchnię obrazu, co powodowało, że stawał się on jakby bardziej miękki i wyrazisty. Techniką tą namalował prawdopodobnie „Portret Rudnickiego” [fot. 06.04.004]. W pszczyńskiej kolekcji znajduje się także portret wykonany techniką emalii. Jest to wizerunek królowej hiszpańskiej Elżbiety, namalowany według obrazu Rubensa. Wyjątkowości miniaturze dodaje jeszcze rameczka zdobiona szafirową emalią.[fot. 06.04.005]. W gablocie nr VIII znajdują się także miniatury czeskie.

Dokumenty