Muzeum Zamkowe w Pszczynie - stacja 11 - Wystawa „Klejnoty Księżnej Daisy”. Sala Daisy

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po wystawach Zamku w Pszczynie.

Opis

Księżna Daisy Hochberg von Pless de domo Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West uważana była przez sobie współczesnych za jedną z najpiękniejszych kobiet. Wystawa, na której państwo się znajdują, ma na celu przybliżenie wielu innych przymiotów księżnej. Zgromadzono tutaj jej wizerunki oraz należące do niej przedmioty, wiele portretów jej rodziny, znajomych i towarzystwa, kręgu w którym się obracała, zarówno w Anglii, skąd pochodziła, jak i w całej Europie.

W pierwszej sali znajdują się przede wszystkim zdjęcia [fot. 06.11.001]. Są to portrety księżnej i jej angielskiej rodziny wykonane w londyńskim Studio Lafayette. Ten zakład fotograficzny działał od II poł. XIX do początków II poł. XX w. Przyglądając się fotografiom, zauważą państwo zapewne ich olbrzymi walor artystyczny. Ponadto wczytując się w ich opis, poznają państwo wiele ważnych wydarzeń historycznych.

Studio Lafayette cieszyło się w Wielkiej Brytanii olbrzymim prestiżem. Założył je w Dublinie w 1880 r. James Stack Lauder, który używał pseudonimu James Lafayette. Od samego początku jego prace były doceniane wśród arystokracji irlandzkiej, a podczas konkursów i wystaw otrzymały wiele medali i wyróżnień. W 1887 r. Lafayetta zaproszono do Windsoru by wykonał zdjęcia królowej Wiktorii. Ich jakość spowodowała, że otrzymał on gwarancję „Fotografa Jej Królewskiej Mości w Dublinie”. W 1897 r. otwarto Studio Lafayette w Londynie podczas Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii. Wydarzenie to przyniosło komercyjny sukces. Prace Lafayetta były oceniane przez gazety jako „wyróżniające się delikatnością ujęcia”.

Po zamknięciu studia w 1952 r. 3500 szklanych i celuloidowych negatywów trafiło na strych. Odnaleziono je podczas remontu w 1988 r. i przekazano do Victoria & Albert Museum w Londynie, które udostępniło kilkadziesiąt fotografii muzeum pszczyńskiemu.

Studio Lafayetta wykonało wiele zdjęć podczas balu zorganizowanego przez księżną Devonshire z okazji jubileuszu królowej w 1897 r. W ogrodzie zostało zaaranżowane studio fotograficzne, w którym każdy z gości mógł uwiecznić swój wizerunek. Zdjęcia te są tym bardziej interesujące, że bal miał charakter kostiumowy. Część z nich można zobaczyć w tej Sali na ścianie pomiędzy dwojgiem drzwi do następnych pomieszczeń.

Na dwóch zdjęciach widać księżne Daisy von Pless w stroju królowej Saby. Suknia księżnej wysadzana była drogocennymi kamieniami i perłami, jednak największe wrażenie robił na gościach żółty szal, kosztujący w tamtym czasie fortunę. Zdjęcia, które oglądamy zostały wykonane w pół roku po balu do wydawanego przez jego organizatorkę albumu.

Daisy wybrała postać Saby, kobiety uosabiającej niezależność i przepych. Jednak nie tylko sam strój budził oszałamiające wrażenie. Sprawiał to także jej orszak, w którym niektórzy poczernili sobie twarze. Jedną z takich postaci był brat Daisy George Cornwallis-West, widoczny na zdjęciu wykonanym podczas balu. Dokładne opisy postaci znajdą Państwo koło zdjęć.

W sali znajdują się także fotografie siostry księżnej von Pless – Konstancji Edwiny, księżnej West-minsteru, oraz jej szwagierki – Lady Randolph Churchill.

W gablotach pod ścianą znajdują się trzy księgi pamiątkowe, w których Daisy gromadziła zdjęcia, pocztówki, wycinki dotyczące licznych spotkań i podróży, wpisy oraz rysunki znajomych.

Ozdobą sali są drewniany stolik i fotel dekorowane misternie namalowanymi kwiatami [fot. 06.11.002-06.11.004].

Teraz zapraszamy państwa do kolejnego pomieszczenia. Prosimy wybrać drzwi po lewej stronie pieca.

Dokumenty