Muzeum Zamkowe w Pszczynie - stacja 12 - Wystawa „Klejnoty Księżnej Daisy”. Sala Hochbergów

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po wystawach Zamku w Pszczynie.

Opis

Sala ta poświęcona jest śląskiej rodzinie księżnej Daisy. Na ścianach znajdują się portrety i zdjęcia kilku pokoleń niemieckiej rodziny Hochbergów, do której weszła Daisy przez swoje małżeństwo z Janem Henrykiem XV, księciem von Pless.

Zaraz po wejściu do sali obejrzeć można dwa zdjęcia przedstawiają teścia księżnej von Pless – Jana Henryka XI [fot. 06.12.001] i jego drugą żonę Matyldę [fot. 06.12.002]. Z pamiętników Daisy wynika, że bardzo lubiła swego teścia, a i on darzył ją dużą sympatią. Na kolejnych portretach podziwiać można sylwetki dziadka [fot. 06.12.003] oraz rodziców męża Daisy: Jana Henryka X, Marii [fot. 06.12.004 ] i Jana Henryka XI [fot. 06.12.005]. Twórcami części portretów znajdujących się w tej sali są berlińscy malarze. Jednym z nich jest Franz Krüger, malarz należący do Akademii Berlińskiej i portretujący koronowane głowy całej Europy. Ciekawe pamiątki po rodzinie Hochbergów znajdują się także w gablotach pod obrazami [fot. 06.12.007-06.12.016]. Wśród nich wymienić można: fotografie członków rodziny, księgę rachunków Marii von Hochberg, tabliczkę porcelanową hrabiów von Hochberg, tłok pieczętny Hochbergów, kopertę kancelarii książąt pszczyńskich oraz karty menu książęcego stołu. Na postumencie pomiędzy gablotami marmurowa statuetka Marii von Hochberg.

Po drugiej stronie okna znajduje się portret syna księżnej Daisy Aleksandra [fot. 06.12.017]. Cztery kolejne portrety młodzieńcze to wizerunki Jana Henryka XV, jego braci i siostry [fot. 06.12.018-06.12.021].

Książę Jan Henryk XV von Hochberg urodził się w 1861 r. Studiował ekonomię w Berlinie, Bonn i Genewie, co miało go przygotować do zarządzania olbrzymimi dobrami Hochbergów na Śląsku. Książę bardzo dużo podróżował, pełnił służbę w armii cesarskiej, sprawował funkcje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie bardzo dobrze poznał przyszłego cesarza Wilhelma II. Był na placówce w Brukseli i Paryżu, a podczas pobytu w Anglii poznał swoją żonę Marię Teresę Olivię. Ślub młodej pary odbył się 8 grudnia 1891 r. w kościele św. Małgorzaty w Opactwie Westminsterskim. Para książęca przyjaźniła się z cesarzem niemieckim Wilhelmem II, co sprawiło, że monarcha wybrał Pszczynę na siedzibę Niemieckiej Kwatery Głównej w czasie I wojny światowej.

We wnęce drzwiowej na postumencie stoi popiersie Jana Henryka XVII [fot. 06.12.022], najstarszego syna księżnej Daisy. Kierując się w stronę wyjścia mogą państwo zobaczyć wizerunki dorosłych już synów Daisy i jej męża oraz inne pamiątkowe zdjęcia rodzinne [fot. 06.12.023-06.12.028].

Dokumenty