Muzeum Zamkowe w Pszczynie - stacja 14 - Wystawa „Klejnoty Księżnej Daisy”. Sala arystokracji

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po wystawach Zamku w Pszczynie.

Opis

W ostatniej Sali, w dolnym rzędzie, fotografie ze studia Lafayette, pochodzące z zasobów Victoria & Albert Museum w Londynie.

Są to zdjęcia wykonane zarówno w studiu, jak i w warunkach plenerowych. Pomimo że te mają ponad 100 lat ich walor artystyczny jest niepodważalny. Ukazują one elity towarzyskie z przełomu XIX i XX wieku, w którym kręgu obracała się Daisy.

Wskazać tutaj warto między innymi: cesarza niemieckiego Wilhelma II, angielskie pary królewskie – Aleksandrę i Edwarda VII oraz Marię i Jerzego V, maharani i maharadżę Cooch Behar oraz króla hiszpańskiego Alfonsa XIII.

Prezentowana kolekcja zdjęć jest doskonałym źródłem informacji o ówczesnych obyczajach i modzie. Pokazują one jak wysoko była ceniona w owym czasie talia jak u osy i jak ją eksponowano. Były to jednak ostatnie dni używania gorsetów, bowiem niedługo później największe pisma modo-we ogłosiły koniec tego „narzędzia tortur”. Prosimy zwrócić uwagę na stroje dam i panów, którzy brali udział we wspomnianym balu kostiumowym, widoczne na zdjęciach po prawej stronie pieca. Przygotowanie ubioru, który odpowiadać miał zamożności i pozycji było nie lada wyzwaniem za-równo organizacyjnym, jak i finansowym. Strój musiał być nie tylko piękny, ale i tak uszyty, by uczestnicy bez problemu zrozumieli, za kogo przebrała się dana osoba. Poza tym postacie, za które się przebierano, miały podkreślić cechy charakteru osoby przebranej, takie jak władczość, wzór cnót czy nieprzeciętna uroda.

Ponieważ szczególną rolę w życiu Hochbergów odgrywał dwór królewski i cesarski w Berlinie na wystawie nie mogło zabraknąć wizerunków ostatniego cesarza Niemiec – Wilhelma II oraz jego żony – cesarzowej Augusty Wiktorii.

Salę dopełnia zdobiony piec [fot. 06.14.001], żyrandol [fot. 06.14.002] oraz stojący pośrodku stół bilardowy [fot. 06.14.003].

To już wszystkie eksponaty, które mogli państwo zobaczyć podczas zwiedzania wystaw Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Mamy nadzieję, że miło spędzili państwo czas i zechcą państwo ponownie odwiedzić zamkowe mury. Zapraszamy państwa także na inne muzealne wystawy oraz koncerty.

Dokumenty