Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – stacja 01 – Przedzamcze

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po Ruinach zamku Ogrodzieniec w Podzamczu i jego okolicach.

Opis

Witamy Państwa serdecznie w Podzamczu. Podczas naszej wycieczki będą mieli państwo okazję poznać walory tej wyjątkowej miejscowości. Na całej trasie zaplanowano 13 stacji, które opowiadają o walorach Podzamcza.

Ścieżki dźwiękowe o numerach odpowiadających numerom stacji, można odtworzyć za pomocą urządzenia z dostępem do internetu. Każdą ścieżkę należy odtworzyć w miejscu oznaczonym na mapie numerem stacji. Do każdej z nich dołączona jest galeria zdjęć przedstawiająca cenne eksponaty.

Okolice Podzamcza są bardzo urozmaicone pod względem atrakcji. Są tu obiekty sakralne, bunkry z II wojny światowej, grupy skalne oraz Góra Birów z zrekonstruowanym grodem. I najcenniejszy zabytek – Zamek Ogrodzieniec [fot. 07.01.001].

Zamek usytuowany jest na Górze Janowskiego – najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest najlepiej zachowaną budowlą szlaku Orlich Gniazd. Zbudowany został z twardego wapienia i dolomitów, dzięki czemu przetrwał kilkaset lat.

Pierwszy gród istniał na Górze Janowskiego już w XII w. Składał się od z kilku chat osłoniętych z trzech stron skałami. W 1241 r. gród został splądrowany i na jego miejsce postawiono zamek z kamienia.

Wtedy jego właścicielami był ród Włodków, ale zamek od 1470 r. zmieniał właścicieli, aż w 1523 r. trafił w ręce Bonerów. Seweryn Boner w latach 1530 1545 rozbudował zamek. Od tej pory stał się on piękną renesansową budowlą porównywaną do Wawelu.

Do upadku zamku przyczyniły się najazdy szwedzkie w 1655 r. i 1702 r. Zamek porzucono w 100 lat później i zaczął on popadać w ruinę.

W XX w. rozpoczęto zabezpieczanie ruin. Po II wojnie światowej prowadzono tu prace archeologiczne i udostępniono zamek do zwiedzania.

Zamek w Podzamczu zajmuje powierzchnię 3,5 ha powierzchni, z czego na 3 ha znajduje się przedzamcze. Wejście na przedzamcze usytuowane jest koło kas [fot. 07.01.002]. Zaraz przed murami znajdowała się sucha fosa, której pozostałości widoczne są do dziś. Po wejściu na przedzamcze po prawej stronie widzimy bryłę zamku. Spoglądając natomiast w lewą stronę, można zobaczyć pozostałości wozowni i stajni [fot. 07.01.003]. Teren ten pełnił również funkcje reprezentacyjne: toczyły się tutaj turnieje, odbywały zjazdy. W momentach zagrożenia za murami chroniła się okoliczna ludność. Na przedzamczu uprawiano zboże i wypasano bydło. Do zamku górnego prowadzi kamienna ścieżka. Na jej zakręcie pod murami znajdowała się kiedyś gorzelnia i browar.

Zanim przejdą Państwo do zamku górnego zwróćmy jeszcze uwagę na mury.

Dokumenty