Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – stacja 05 – Komnaty Włodków

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po Ruinach zamku Ogrodzieniec w Podzamczu i jego okolicach.

Opis

Na północno-wschodnich murach dziedzińca głównego znajdują się Komnaty Włodków. Jest to najstarsza część zamku gotyckiego. Proszę wyobrazić sobie, że kiedyś na zamek wysoki nie prowadziły kamienne schody, a system drabin. Dziś na ich miejscu znajduje się wydrążony w skale otwór. Nie pochodzi on jednak ze średniowiecza, a z lat 70. XX w. Widać to po śladach, jakie pozostawiły po sobie nowoczesne świdry górnicze [fot. 07.05.001]. Schody we wschodniej ścianie dziedzińca wykuto dopiero za czasów Bonerów.

Pomieszczenia w tej części połączone były amfiladowo. Nakryto je sklepieniem kolebkowym, którego część świetnie zachowała się do dzisiaj [fot. 07.05.002]. Prawdopodobnie w tej części znajdowały się jeszcze dwie kondygnacje, po których nie ma śladu.

Ślad pozostawiła po sobie natomiast przebudowa z lat 60. XX w. Z łatwością dostrzegą Państwo fragmenty blachy cynkowanej [fot. 07.05.003]. W ten sposób rekonstruktorzy zaznaczali miejsca łączenia oryginalnych murów i współczesnych elementów.

Nie pozostało zbyt wiele relacji dotyczących rodziny Włodków. Zgodnie z zapisami w dokumentach Jana Długosza w 1385 r. zamek należał do Włodka z Ogrodzieńca. Lepiej znana jest natomiast postać Baltazara z Ogrodzieńca. Opisany jest on w kronikach jako poseł w rokowaniach z Krzyżakami w 1414 r. W 1470 r. zamek sprzedano Salmonowiczom – bogatym mieszczanom z Krakowa. Jednak po wielu perypetiach trafił on znów w ręce Włodków.

Zamek w Podzamczu również współcześnie żyje własnym życiem. Zimą 2001 r. stał się plenerem filmowym. W murach Ogrodzieńca Andrzej Wajda ekranizował „Zemstę” Aleksandra Fredry. Oczywiście zamek wzbogacono o liczne dekoracje, dobudowano także ganki umożliwiające poruszanie się pomiędzy planami. W ekranizacji wystąpili m.in. Roman Polański, Andrzej Seweryn, Janusz Gajos i Daniel Olbrychski.

Dokumenty