Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – stacja 08 – Baszta skazańców i Beluard

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po Ruinach zamku Ogrodzieniec w Podzamczu i jego okolicach.

Opis

Ostatnimi częściami zamku, o których opowiemy, są Baszta Skazańców i Beluard. Baszta Skazańców [fot. 07.08.001] pełniła funkcję więzienia. Pierwotnie nie miała ona ani drzwi, ani okien, a więźniów spuszczano do niej za pomocą długiego sznura. Do baszty przylegała sala reprezentacyjna. Po rozbudowie zamku wierzę przebudowano. Dziś nad późniejszymi metalowymi drzwiami baszty z łatwością zauważą państwo pozostałości po stropach [fot. 07.08.002]. Powyżej widać otwór drzwiowy dziś niestety już donikąd nieprowadzący [fot. 07.08.003]. Pod salą reprezentacyjną znajdowała się zbrojownia.

W ruinach zamku zachowały się nie tylko ślady historii polskiej cywilizacji, ale także historii naturalnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Są nimi przede wszystkim zaklęte w kamieniach i skałach amonity [fot. 07.08.004].

Zaraz obok baszty znajduje się Beluard. Nazwa ta oznacza bastion obronny. Zbudował go w II poł. XVI w. Mikołaj Ligęza. Dzięki niemu zlikwidowano miejsce narażone na łatwy atak wojsk nieprzyjaciel. Beluard miał trójkątny kształt. Forma ta była charakterystyczna dla fortyfikacji od XVI w. Umieszczono w nim także liczne otwory strzelnicze [fot. 07.08.005-07.08.007].

Od czasu powstania bastionu na zamku nie wprowadzano wielu zmian. Dopiero prawie 100 lat później, w połowie XVII w. Andrzej Firlej wybudował nad bastionem marmurową salę pełną barokowych ornamentów. Dziś jednak po Beluardzie pozostały tylko resztki murów [fot. 07.08.008].

Ostatnim pomieszczeniem, na które chcemy zwrócić państwa uwagę, jest skarbiec [fot. 07.08.009]. Zobaczyć go można, patrząc spod Baszty Skazańców w kierunku północnym.

Zamek Ogrodzieniec od lat budził zachwyt turystów. W 1906 r. jego zarys trafił na odznakę Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego – pierwszej organizacji poświęconej turystyce na ziemiach polskich pod zaborami. Mamy nadzieję, że Zamek w Podzamczu spodobał się także państwu i miło spędzili państwo z nami czas.

Teraz zapraszamy Państwa do poznania kolejnych atrakcji Podzamcza.

Dokumenty