Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – stacja 09 – Kapliczka

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po Ruinach zamku Ogrodzieniec w Podzamczu i jego okolicach.

Opis

W pierwszej kolejności zapraszamy Państwa do obejrzenia kapliczki [fot. 07.09.001]. Znajduje się ona w centrum miejscowości. Ulica prowadząca z zamku w dół to ulica Zamkowa, właśnie przy niej znajduje się ten obiekt. Kapliczkę i Zamek Ogrodzieniec łączy silny związek. Pierwotnie znajdowała się ona na Baszcie Bramnej, jednak wraz z upadkiem budowli także kaplica uległa zniszczeniu. Dlatego w XIX w. przeniesiono ją i przebudowano. Do jej rekonstrukcji posłużyły kamienie pochodzące z rozbiórki zamku.

Budowla nakryta jest metalowym dachem z wieżyczką. Jej wnętrze jest sklepione, a zwornik łączący żebra sklepienia także pochodzi z Ogrodzieńca. Z kaplicy zamkowej do kapliczki przeniesiono gotyckie rzeźby aniołów oraz Najświętszej Panienki. Na frontonie powieszono obraz przedstawiający wizerunek Matki Bożej z Jezusem. Historia tego obrazu nie jest jednak znana [fot. 07.09.002].

W kaplicy znajduje się także zupełnie niesakralna ciekawostka – żelazna kula działowa z XVIII w. Wpadła ona do kaplicy w trakcie oblężenia. Zgodnie z legendą nie dokonała ona wówczas żadnych zniszczeń.

Kolejnym miejscem w Podzamczu wartym zwiedzenia jest Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej. Znajduje się ono przy drodze numer 790 w kierunku Pilicy. 

Dokumenty