Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – stacja 11 – Suchy Połeć

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po Ruinach zamku Ogrodzieniec w Podzamczu i jego okolicach.

Opis

Suchy Połeć to skała znajdująca się ok. 700 m od Zamku Ogrodzieniec [fot. 07.11.001]. Jest to klasyczny ostaniec, jakich wiele w Jurze. Zachęcamy Państwa do wejścia na jego szczyt, by mogli państwo podziwiać panoramę z wszystkimi atrakcjami miejscowości. Do punktu widokowego prowadzi mostek. Bezpieczeństwa turystów strzegą barierki [fot. 07.11.002].

Jednak największą atrakcję tego miejsca znajdą Państwo dopiero po zejściu ze skały. Około 50 m za nią znajduje się bunkier z okresu II wojny światowej.

Bunkier zachowany jest w dosyć dobrym stanie. Miłośnicy militariów rozpoznają wiele jego elementów: okienka i stanowiska strzelnicze, pozostałości po pancernych drzwiach i systemy wentylacyjne [fot. 07.11.003-07.11.010]. Bunkier powstał w 1944 r. Dowództwo niemieckiej armii prowadziło wówczas akcję odwrotu z frontu wschodniego. Wtedy właśnie powstały liczne linie mające za zadanie opóźnić marsz Armii Czerwonej. Jura nadawała się świetnie do obrony, ze względu na swój wyżynny charakter. Linia przechodząca przez te tereny miała umocnienia drewniane, ziemne i w postaci schronów żelbetonowych. Wszystkie połączone były systemem okopów. Wokół schronu na Suchym Połciu znajdowały się także stanowiska strzeleckie oraz rowy przeciwczołgowe. Przy ich budowie zmuszeni byli pracować okoliczni mieszkańcy. Przygotowane umocnienia nie zostały jednak wykorzystane, gdyż wycofujący się Niemcy nie mieli kim ich obsadzić. Rosjanie nie zorientowali się nawet, że mijają linię obrony. Dlatego dzisiaj te konstrukcje są dużą atrakcją turystyczną.

My zapraszamy Państwa w dalszą drogę, by obejrzeli państwo jeszcze rekonstrukcję grodu na Górze Birów. By tam dotrzeć, należy udać się za kierunkowskazami drogą na północ. Dystans dzielący państwa od grodu pokonają państwo w około 10 minut.

Dokumenty