Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu – stacja 13 – Góra Birów część północna

Opis karty został stworzony na potrzeby audioprzewodnika, który oprowadza po Ruinach zamku Ogrodzieniec w Podzamczu i jego okolicach.

Opis

Pierwszy raz na mapach Góra Birów pojawia się w XV w. Jednak pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 30 tysięcy lat. Swoje siedziby w jaskiniach Góry Birów zakładali myśliwi. Archeolodzy oprócz narzędzi znaleźli tu także ozdoby z rogu renifera. Najwcześniej osiedlono się tutaj przed 5000 lat. Liczne pamiątki pozostawiła tu po sobie kultura łużycka. Odnaleziono m.in. grociki strzał, ozdoby kobiece, narzędzia i naczynia. Jej koniec przyszedł z najazdem Scytów. Kolejnymi mieszkańcami grodu byli Wandalowie. Znaleziska po tych ludach są wyjątkowe na skalę Polski. W IX w. na wzgórze przybyli Słowianie. Z czasem gród stał się miejscem stacjonowania drużyny książęcej, o czym świadczą liczne znaleziska o charakterze militarnym. Tego, jak istotny był to gród, dowodzą także rylce służące do pisania na woskowych tabliczkach. Jego ranga nie uchroniła go jednak przed zniszczeniem – spłonął w I poł. XIV w. podczas walk polsko-czeskich.

Opisane wyżej znaleziska oraz rekonstrukcje militarne obejrzeć można w wieży strażniczej [fot. 07.13.001]. Zainscenizowano tutaj obozowisko. Trzech wojów widocznych na wystawie prezentuje różne rodzaje strojów. Odmienne są także ich narzędzia i broń. Mają one różne zastosowanie ze względu na porę roku i działania, do których były przeznaczone. Inne ubranie nosili wojowie na co dzień, inne do polowania, a inne podczas bitwy. Dzięki tej instalacji mogą Państwo wyobrazić sobie jak wyglądało ich życie w obozowisku [fot. 07.13.002-07.13.003]. Na Górze Birów można także oglądać żywe inscenizacje, gdyż dosyć często odbywają się tutaj pokazy scen z życia codziennego i militarne spotkania miłośników średniowiecza.

Na pierwszym piętrze wieży obejrzeć można oryginalne przedmioty odnalezione podczas prac archeologicznych, a także kopie niektórych wykopalisk. Są to fragmenty ostróg, podków, sierpów, grotów strzał, noży, kluczy i innych przedmiotów codziennego użytku [fot. 07.13.004-07.13.007]. Archeolodzy pracowali także u podnóża góry. Dzięki badaniom ustalono, że całe założenie składało się z: grodziska, osady i pracowni krzemieniarskich na szczycie ostańca, rozległej osady u podnóża skały oraz cmentarzyska kurhanowego. Co ciekawe, ustalono również, że szeroki plac widoczny w obrębie grodu nie był zabudowany [fot. 07.13.009]. Wszelkie konstrukcje stawiano blisko naturalnych i sztucznych murów obronnych.

Z samego wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę. Za wieżą strażniczą po prawej stronie został przygotowany punkt widokowy [fot. 07.13.008]. Roztacza się z niego widok na cały gród i Zamek Ogrodzieniec. Przy dobrej pogodzie widać także zamek w Smoleniu położony 13 km na południowy-wschód od Podzamcza.

Góra Birów to ostatni element wizyty w Podzamczu. Wierzymy, że liczne zabytki zgromadzone na tak niewielkim terenie spełniły państwa oczekiwania. Jeżeli chcą państwo jeszcze pozostać w okolicy zachęcamy do skorzystania z niedawno powstałych atrakcji turystycznych. Czekają na państwa park linowy, miasteczko miniatur oraz baza noclegowa i rozmaite punkty gastronomiczne. znajdującej się pod zamkiem.

Dokumenty