Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce

Kościół wzniesiono w 1958 r. na malowniczym górzystym terenie jako kaplicę rzymskokatolicką. Upamiętnia objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w 1917 r. w portugalskiej miejscowości Fatima. W grudniu 2013 r. dach i wieża uległy spaleniu.

Opis

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu Istebna należącego do diecezji bielsko-żywieckiej, w która została erygowana w 1981 r.

Drewniany niewielki kościół usytuowany jest w malowniczym, widokowym miejscu przy czerwonym szlaku z Kubalonki na Baranią Górę i stanowi przykład współczesnej sztuki ciesielskiej beskidzkich górali. Został wybudowany w latach 1957–1958 przez miejscowych cieśli.

Początkowo był jedynie kaplicą, później dobudowano do niego zakrystię i wieżę. Obiekt jest konstrukcji zrębowej. Dwuspadowy dach i wieżyczka sygnaturki oraz wolnostojąca dzwonnica pokryte są gontami.

Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze świątyni. Obraz w ołtarzu przedstawiający Matkę Boską Fatimską na tle gór Istebnej namalował Jan Wałach – artysta malarz z Istebnej, natomiast ramę obrazu wykonał Ludwik Konarzewski junior. Ponadto zdobią go inne obrazy, rzeźby i witraże wykonane także przez lokalnych twórców ludowych, w tym Konarzewskiego, Wałacha, Jana Krężeloka i Teresę Stankiewicz.

Przy kościele znajduje się probostwo, które służy również jako dom rekolekcyjny dla wielu grup formacyjnych. Przybywa tutaj wiele grup duszpasterskich, aby przeżyć swoje rekolekcje, Oazy modlitwy czy dni skupienia. W czasie wakacji odbywają się tutaj trzy turnusy rekolekcji Ruchu Światło-Życie. Dom może pomieścić ponad 50 osób.

Data lub czas powstania

XX w.

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej został wzniesiony jako kaplica w latach 1957–1958.

Materiał budowlany

Obiekt drewniany.

Historia

Pierwszym obiektem sakralnym na Stecówce była wybudowana w latach 1957–1958 kaplica, której poświęcenia 12 stycznia 1958 r. dokonał ks. Adolf Gawłowski. W 1959 r. do obiektu dobudowano wieżę i zakrystię. Pierwszy stały duszpasterz został przydzielony do kościoła na Stecówce w 1971 r. Rektorem kaplicy został wówczas ks. Antoni Goliasz. Ważną datą w historii parafii było oddanie w czerwcu 1972 r. opiece duszpasterskiej ks. Goliasza 450 mieszkańców Pietraszonki, Skały, Łączyny, Mlaskawki, Murzynki, Leszczyny i Stecówki, którzy wcześniej należeli do parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. 5 czerwca 1973 r. na przykościelnym placu postawiono krzyż. W 1979 r. rozpoczęło się pierwsze nawiedzenie rodzin przez Kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na pamiątkę nawiedzenia na Leszczynie przy drodze pod lasem umieszczono kapliczkę z figurką Matki Bożej.

20 stycznia 1981 r. przy kościele na Stecówce erygowana została parafia. W rok później, po uzyskaniu zgody, rozpoczęły się prace budowlane przy budowie probostwa. W maju 1996 r. rozpoczęły się prace przy rozbiórce, a później wznoszeniu kościoła filialnego pw. św. Józefa na Mlaskawce, który został poświęcony 25 maja 1997 r. przez ks. biskupa Tadeusza Rakoczego. Wówczas również poświęcony został nowy dzwon na Stecówce. W 1999 r. do świątyni pw. Matki Bożej Fatimskiej zakupione zostały nowe organy. 30 października 2000 r. ks. biskup Janusz Zimniak poświęcił w obecności kapłanów dekanatu bielsko-żywieckiego kapliczkę Matki Bożej Częstochowskiej na Stecówce – wotum parafii z okazji przeżywanego Jubileuszowego Roku Świętego.

Położenie obiektu

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej znajduje się na czerwonym szlaku prowadzącym z Kubalonki na Baranią Górę. Można również do niego dojechać samochodem, od Wisły i Kubalonki w Istebnej przy stacji CPN i przystanku PKS należy skręcić w lewo, jadąc natomiast od centrum Istebnej przy stacji paliw i przystanku PKS – w prawo. Następnie trzeba podążać wzdłuż rzeki Olzy i skręcić do góry przy schronisku „Zaolzianka”. Dalej do kościoła na Stecówce prowadzą drogowskazy.  

Dostępność

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej jest ogólnodostępny. Najlepiej jest go jednak zwiedzać w godzinach porannych lub popołudniowych, przed lub po odprawianych tutaj jedynie w weekendy mszach św. W sprawie zwiedzania świątyni w innym terminie należy się kontaktować z kancelarią parafialną.

Dokumenty